vineri, aprilie 26, 2024

Severinencele s-au jucat cu ocaziile

ACS Atletic Drobeta a ratat victoria în ultimul minut al meciului cu modesta FC Onești și nu mai e sigură de locul al 4-lea

La ultimul meci pe teren propriu din acest sezon, echipa severineană a remizat, scor 2-2, cu FC Onești. Pe Stadionul Termo, ACS Atletic Drobeta a condus cu 2-0, prin golurile izbutite de Loredana Sîrbu (17) și Ionelia Matei (34), dar a intrat la pauză cu avantaj minim, după ce moldovencele au redus din diferență în minutul 44. În partea secundă, fetele lui Daniel Ispas s-au jucat cu ocaziile, iar FC Onești a egalat la ultima fază și a smuls un punct nesperat, prin care a scăpat de ultima poziție a clasamentului. Remiza a păstrat Atletic Drobeta pe locul al IV-lea, cu un avans de doar 4 puncte, dar și un meci în plus jucat, față de urmăritoarea ACS Vulpițele Galbene Roman. În plus, severinencele au de disputat meciul-restant, pe 21 mai, chiar în deplasare, la Roman, după care vor juca pe terenul liderului Piros Arad. O victorie cu FC Onești, le-ar fi dus pe oltence la 6 puncte de Roman. “Din păcate, cu FC Onești am ratat cu nonșalanță ocaziile avute. Trebuia să câștigăm la un scor-fluviu. Unele fete au jucat însă accidentate”, a explicat Ispas. Acesta a mizat pe: Lavina Sporea – Roxana Safta (20 Alexandra Izverceanu), Paula Usturoi, Dara Bărzuică, Sidonia Giuverdea – Alexandra Amza (75 Daniela Contescu), Loredana Sîrbu, Ionelia Matei, Cerasela Băluță (75 Bianca Iacovici), Bianca Pîrvănescu – Lavinia Erceanu .