sâmbătă, aprilie 20, 2024

Cetate a fãcut rocada cu Cârcea

Gruparea din Cetate a trecut pe primul loc în campionat, dupã o victorie pe terenul liderului de pânã atunci.

Primul duel din finala campionatului județean s-a consumat, sâmbãtã, pe terenul de la Cârcea, unde Tractorul Cetate a profitat din plin de problemele de efectiv ale gazdelor și s-a impus dupã pauzã. Fãrã 5 jucãtori de bazã în echipã, Nițã, Ignat, M. Dicu și Alãmițã-suspendați, Dumitrașcu plecat la muncã în Anglia, dar și cu antrenorul Țiclea suspendat, Viitorul a deschis scorul în minutul 20 prin Cãtãlin Nuțã, care l-a învins pe Ispir, cel care l-a înlocuit între buturi pe titularul Sãlcianu una din absențele de bazã ale echipei din Cetate, șut din interiorul careului, dupã un contraatac care a fãcut șah-mat apãrarea oaspeților. Fragilitatea valoricã a jucãtorilor ce au înlocuit titularii de drept pentru acest joc a fost una evidentã la cârceni care dupã pauzã au fost sufocați de dominarea adversarului. Tractorul Cetate a revenit în joc prin Manda care a restabilit egalitatea în minutul 64, șut în colțul lung, dupã o pasã venitã de la Ilie. Oaspeții au trecut în avantaj cu 8 minute înainte de finalul jocului, deoarece același Manda a profitat de o neînțelegere dintre portarul gazdelor și Dicu. Scorul final a fost stabilit în minutul 88 de Alin Sîrbu, șut din interiorul careului, dupã ce s-a distrat cu fundașii adverși. Prin victoria obținutã echipa antrenatã de Dorian Vasilicã, sau Shuker cum este cunoscut în fotbalul doljean, a trecut în fruntea clasamentului, la egalitate cu Viitorul Cârcea, dar cu un golaveraj mai bun. La echipa gazdã au jucat: Dragomir – Vozaru, Pitulice (22 Zamfir; 84 Dragu), Balaban, Dicu, Buciuman, Huțã, Trancã, Mirea (C), Bufteanu (66 Sîrmon), Gîrbițã. Tractorul Cetate s-a bazat în acest joc pe: Ispir – Rãceanu (65 Nicola), Sodoleanu (65 Popescu), D.Stoica, Dragomirescu, Sîrbu (C), Tobã, Vasilicã, Roman (36 Manda; 90+2 Pãtrașcu), Ilie. Pe lângã meciul de la Cârcea s-au mai jucat în play-off ale douã partide în care s-au marcat câte 6 goluri, Știința Danubius Bechet învingând cu 4-2 pe Progresul Segarcea, în timp ce Metropolitan Ișalnița s-a impus la Ostroveni, în fața echipei gazdã Recolta, scor 4-2. Miercuri, de la ora 18 este programatã o etapã intermediarã în turneul play-off și play-out, dar pânã atunci, azi, la ora 13 la sediul AJF Dolj va avea loc tragerea la sorți a semifinalelor fazei județene a Cupei României. În aceastã etapã a competiției s-au calificat 3 grupãri din Liga a 4-a Dolj, este vorba de Știința Danubius Bechet, Metropolitan Ișalnița și Dunãrea Calafat, precum și reprezentanta Ligii a 5-a, CS Sopot. Semifinalele se vor desfãșura tur-retur in zilele de 24 si 31 mai, orele 18.