Puncte pentru “satelit” și Podari

4 puncte din 9 posibile au scos echipele doljene din C3 în cadrul etapei a 9-a. Primele 3 puncte au fost aduse de CSU II Craiova care a dispus vineri, scor 1-0, pe “Extensiv”, de Concordia II Chiajna. Principala ocazie a craiovenilor în prima repriză i-a aparținut lui Alex Popescu, care, după un un-doi cu Buzan, a șutat în forță din șase metri, dar portarul Voicu a reușit să respingă. După pauză craiovenii au marcat prin Vasile Constantin (58), care a reluat cu latul, de la șase metri, o pasă venită de pe dreapta de la Marcu. Antrenorul gazdelor, Corneliu Papură, i-a trimis în teren pe: Bobonete – Borța (88 R. Constantinescu), Cioinac, Ciocoteală, Ionescu – Enache – Marcu, Buzan, Constantin, Burlacu (83 Brânzan) – Al. Popescu (77 Gunie).

Oaspeții pregătiți de Emil Ursu și Marin Dună au folosit formula: Voicu – Ogică, Koenderes, Bolozan, Anghel – Petrescu (67 Ilie) – Zanfir (79 Moise), Marin (61 Rasdan), Novacek, Flisc – Padovani (46 Armășelu).

Tot un rezultat pozitiv a obținut și ACS Podari în deplasarea de la Moreni. În fața ocupantei locului secund, Flacăra, echipă neînvinsă până acum, trupa lui Victor Naicu a remizat, scor 1-1. Podărenii au deschis scorul în minutul 28 prin Ionuț Sârmon, care a reluat din interiorul careului. Rezultatul final a fost stabilit de atacantul Andrei Iliescu, acesta reluând cu capul după o centrare de pe partea dreaptă.

Victor Naicu i-a avut în teren pe: Mecea – Ciocârlă, Lică, Avram Ciocioană – Sârmon, Dumangiu – Fieraru, Preda, Aria – Neacșu. Au mai evoluat: Dragomir, Raicea, Cl. Bălan și D. Stancu.

Flacăra Moreni, pregătită de fostul jucător de la Petrolul Ploiești și Oțelul Galați, Gabi Paraschiv, a jucat cu: Halcu – Matei, Mocanu, Drăgan, Acasandrei, Plăcintă, Pârvu, Cârnaru, Negrea, Roman, A. Iliescu. Au mai intrat Ene și Rogojină.

Tot în această rundă, fără Fotescu – suspendat, Mogoșanu, Lupu, Neacșu și Orban – accidentați, cealaltă echipă doljeană care a jucat în deplasare, ACSO Filiași a pierdut la Roșiori, 0-1, cu gruparea locală Sporting. Unicul gol al meciului a fost reușit de fundașul Pâslaru în minutul 57.

În meciul de la Roșiori, tehnicianul Gigi Ciurea s-a bazat pe: Lascu – Calu, Bălașa, Istudor, Crușoveanu – Borhot, Bogdanovici – Borneci, Duriță – Tănase, Pârvuică. Pe parcurs i-a mai introdus pe Georgescu, Cimpoeru, Papa și Căle.

Gazdele au jucat în formula: Munteanu – Voicu, Neacșu, Moșteanu, Pâslaru – Vâlcică, Ivanică – Lătea, Urâtu, Cercel – Călin. Au mai intrat Ștefănescu, Ciubuc, Sitaru și Tonca