vineri, mai 3, 2024

Recolta, maximă la începutul toamnei

După etapa a VI-a, Recolta Dănceu a rămas singura echipă cu punctaj maxim în Liga a IV-a Mehedinți

Recolta Dănceu a câștigat cu 2-1 derby-ul cu Viitorul Șimian și s-a distanțat la 3 puncte de adversara sa. Pe Stadionul Ion Floricică din Șimian, Constantin Negrescu a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 11, Lucian Zamfir a egalat chiar înainte de pauză, iar Cristian Boboescu (53) (foto) a adus al 6-lea succes stagional al Recoltei. Etapa a VI-a a adus și primul pas greșit al Diernei Orșova, care a fost surclasată cu 5-0 în deplasarea de la Strehaia. Campioana sezonului trecut a marcat prin Adrian Balaci (‘7), Andrei Mătușoiu (’23), Claudiu Topală (’52), Costel Pontu (’73) și Cosmin Lederer (’79).

Tot runda de la sfârșitul săptămânii trecute a adus și primele puncte pentru Real Vânju Mare, care a dispus, pe propriul teren, cu scorul de 4-1, de Decebal Eșelnița, prin golurile lui Adelin Dragomir (’28, ’54, ’58) și Eugen Lătea (’53), respectiv Marius Rostescu (’68)