marți, mai 14, 2024

Echipa de fete a CSS Craiova a cucerit titlul național la tenis de masă

Micii practicanți de tenis de masă de la Clubul Sportiv Școlar din Craiova au evoluat foarte bine la Campionatul Național pe echipe la categoria juniori IV (8-10 ani), care a avut loc recent la Constanța. Clubul craiovean a avut înscrise două echipe, una la fete și una la băieți, ambele urcând la finalul competiției pe podium. Echipa de fete a obținut titlul național, după ce a învins în grupa finală ACS Dumbrăvița cu 4-3, CSM Dunărea Giurgiu cu 4-2 și LPS Bistrița cu 4-1. În componența acesteia s-au aflat sportivele Carmina Găman, pregătită de antrenorul Liviu Nicoli, Iulia Crăciun și Eva Lazăr, ultimele două fiind antrenate de Loredana Cîrticioiu. A fost o competiție destul de grea, cu o participare numeroasă, 26 de echipe de băieți și 23 de echipe de fete. Noi am fost favorita numărul doi la întrecerea de fete. Am avut și meciuri dificile, dar am reușit să nu pierdem nicio partidă. Am mers din grupele preliminarii până la final fără înfrângere și astfel am obținut titlul național.”, a declarat antrenoarea Loredana Cîrticioiu.

Băieții au luat argintul

echipa-baieti-css-craiovaEchipa de băieți a CSS Craiova a urcat pe a doua treaptă a podiumului la Constanța, pierzând un singur meci în grupa finală. Craiovenii au fost depășiți la limita de echipa campioană, CS Politehnica Cluj-Napoca cu scorul de 4-3, în timp ce ei s-au impus în fața lui CSM Buzău, cu 4-1, și CSTA București, cu 4-3, clasându-se astfel pe locul doi. Din echipa CSS Craiova au făcut parte Anghel Patrick, Alexandru Ilie și Luca Petcu, toți cei trei fiind pregătiți de antrenorul Liviu Nicoli. „Este un rezultat bun fiind o concurență mare, au participat 26 de echipe la băieți. Mai mult de atât noi am avem doar sportivi formați la CSS Craiova în echipă, în timp ce multe formații au avut echipe cu sportivi din diferite părți ale țări. De exemplu echipa Clujului, care a câștigat, era un mix de acest gen. Vreau să evidențiez evoluția foarte bună a lui Anghel Patrick care nu a pierdut niciun meci în toată competiția. Suntem mulțumiți de acest loc doi și sperăm la rezultate foarte bune și la campionatul național individual”, a spus antrenorul băieților, Liviu Nicoli.