vineri, mai 3, 2024

Luptătorii craioveni au făcut treabă bună la Turneul Internațional al României

Bucureștiul a fost, în week-end, gazda unei competiții de anvergură la lupte. Turneul Internațional al României pentru cadeți și juniori a adus peste 800 de sportivi din 30 de țări din lume în capitala țării noastre, aceștia luptându-se pentru medaliile puse în joc. Printre concurenți s-au aflat și luptători de la cluburile craiovene, care nu au dezamăgit cucerind în total șase medalii. Singurul aur craiovean a fost obținut de medaliata la europene Alexandra Anghel (CSU Craiova), aceasta câștigând întrecerea de junioare la 67 kg fără să piardă vreun punct în tot concursul. Tot de la Clubul Sportiv Universitatea Ștefan Coman a venit pe locul trei la juniori în limitele categoriei 60 kg. Luptătorii de la CSU Craiova sunt antrenați de frații Marius și Aurel Cimpoeru. În dublă legitimare LPS-CSM Craiova, Ștefania Priceputu și Ana Maria Cristescu au obținut un argint, respectiv bronz. Ștefania s-a clasat pe locul secund în întrecerea junioarelor la categoria 44 kg, iar Ana Maria a venit pe trei la cadeți în limitele categoriei 40 kg. Adina Irimia, sportivă de la CSM Craiova, a urcat și ea pe a treia treaptă a podiumului la cadeți, categoria 70 kg. Cea de-a șasea medalie a fost cucerită de Simona Zidaru (LPS Craiova), care și-a trecut în cont un bronz la 60 kg. Luptătoarele sunt pregătite de Petre Banciu și Valentin Boboșca.