spot_img

spot_img

spot_img

Nunu şi Bobocel, câştigătoare la internaţionalele României de atletism

Competiţia tradiţională pe care atletismul românesc o organizează anual de o bună vreme, a ajuns la a 61-a ediţie. Campionatele Internaţionale ale României s-au desfăşurat în acest an la Piteşti, pe stadionul cochet al argeşenilor, iar la întreceri au luat parte mai mulţi atleţi ai cluburilor din Bănie, care nu au dezamăgit. Cea mai importantă performanţă este cea a Ancuţei Bobocel, care prin rezultatul obţinut în cursa de 3000 m obstacole, probă unde s-a clasat pe primul loc, a scăzut sub baremul impus pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Astfel, cu un timp de 9 minute, 40 de secunde şi 87 de sutimi, sportiva legitimată la CSU Craiova şi-a cumpărat biletul pentru cea mai grandioasă competiţie sportivă a lumii, ce va avea loc în această vară în Brazilia. Tot pe prima treaptă a podiumului a urcat, la internaţionalele României de la Piteşti, şi Mihaela Nunu, de la CSM Craiova, care a câştigat proba de 1500 metri. În afară de cele două performere, atleţii craioveni au mai ocupat locuri superioare prin Ana Maria Roşianu (CSM Craiova), ce s-a clasat pe locul patru în cursa de 100 metri, Ștefania Sandu (LPS-CSM Craiova), care a ocupat poziţia a şasea la aceeaşi probă, şi Roxana Ene (CSU Craiova), ce s-a situat pe locul şase la 400 metri. În acelaşi timp cu Campionatele Internaţionale ale României, s-a desfăşurat a doua etapă a Campionatului Naţional de Seniori, Tineret şi J1, tot pe baza sportivă din Piteşti. Aici, clasările în primii trei au fost într-un număr mai mare pentru sportivii din Bănie. Din partea CSM Craiova, Cosmin Sorescu a câştigat proba de aruncare a ciocanului, Andrei Ștefana a încheiat primul cursa de 3000 metri obstacole, Mihaela Nunu s-a impus la proba de 800 metri, iar Elena Moagă s-a clasat pe locul secund la 5000 metri. Marius Buşcă a obţinut şi el primul loc la 1500 metri, dublându-şi rezultatul cu un loc trei la 5000 metri. Legitimată la CSU Craiova, Roxana Ene a izbutit o clasare pe locul trei la proba de 400 metri garduri.