marți, mai 14, 2024

Severinencele, fără replică la Alexandria

Elevele antrenate de Daniel Ispas n-au făcut faţă liderului, care dispusese în prima etapă cu 12-0 de Grup Agricol Școlar Nucet. Severinencele au scăpat “doar” cu 6-0, după ce la pauză gazdele conduceau cu scorul de 2-0.

“Era greu să scoatem un rezultat pozitiv, atâta timp cât am întâlnit echipa de tineret a prim-divizionarei din Alexandria. Consider totuşi prea drastic rezultatul, după aspectul partidei. Cel puţin în prima repriză, jocul a fost echilibrat şi meritam să marcăm şi noi măcar un gol. Din păcate, portarul nostru nu a putut face deplasarea la acest meci şi a trebuit să dau mănuşile unei fete care joacă alt post. În pofida acestui eşec, per ansamblu, mă declar mulţumit. Trebuie să ţinem cont că elevele mele sunt debutante şi că au jucat toate meciurile din tur în deplasare, plus că noi am fost nevoiţi să ne antrenăm mai mult pe terenuri sintetice, de dimensiuni mici. În retur vom disputa cele trei meciuri acasă, cel mai probabil, pe noul teren sintetic din comuna Isverna”, a spus Ispas.

Pentru meciul de la Alexandria, acesta a făcut deplasarea cu Cristina Vîlceanu – Paula Usturoi, Dara Bărzuică, Roxana Sorescu, Xonia Erceanu, Anastasia Vlad – Popescu, Ștefania Pavel, Roxana Gogîlea, Andreea Sandu, Cerasela Băluţă, Loredana Sîrbu, Mădălina Dop, Georgiana Negrescu, Lavinia Erceanu, Adina Ianăşi, Bianca Pîrvănescu, Narcisa Creţescu, Larisa Cimpueru, Costina Cerbu şi Bianca Iacobici. În precedentele 2 jocuri, AS Viitorul Drobeta pierduse cu 2-1 la Real III Craiova şi câştigase cu 5-2 la Grup Agricol Școlar Nucet. După jocul de la Alexandria, severinencele au intrat în vacanţă şi îşi vor relua antrenamentele pe data de 20 ianuarie 2016.