marți, mai 14, 2024

CSM Râmnicu Vâlcea, pe val

Formaţia olteană din liga secundă traversează o perioadă excelentă, bifând sâmbătă a şaptea etapă consecutivă fără înfrângere de la începutul campionatului. Singura dată când au fost înfrânţi jucătorii din Zăvoi a fost în runda de debut a sezonului, în rest ori au făcut egal, ori au reuşit să se impună, cum a fost şi cazul în meciul din weekend, de pe teren propriu, contra Universităţii Cluj. CSM Râmnicu Vâlcea a câştigat la limită, 2-1, după ce a răsturnat scorul în repriza secundă, disputa cu gruparea ardeleană. După un început sec, în care combatantele s-au tatonat reciproc, şepciile roşii au dat tonul ofensivei şi au reuşit să deschidă scorul. În prealabil, vâlcenii au ameninţat în câteva rânduri poarta clujenilor, dar într-o manieră timidă. Universitatea a anunţat golul ce urma să vină cu trei minute înainte, când Cocină a scăpat singur pe flancul stâng şi a tras din şase metri, aflat în unghi, însă Fildan a reuşit să respingă, nu fără dificultate. În minutul 27, oaspeţii au spart gheaţa. Boboc a recuperat o minge din piciorul lui Pârvulescu, iar scăpat singur cu portarul vâlcenilor a trimis balonul în plasă. Până la finalul primei părţi, nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar clujenii au intrat la cabine în avantaj, pe care şi l-au păstrat destul de mult timp şi în repriza secundă. Însă ultima parte a meciului a aparţinut în totalitate gazdelor, care au revenit în joc şi în numai zece minute au izbutit să întoarcă rezultatul. Proaspăt intrat pe teren, cu doar un minut înainte, Voinea (79) a restabilit egalitatea în urma unui corner. Șase minute mai târziu, CSM-ul rămânea cu un om mai puţin, prin eliminarea lui Firţulescu, care s-a grăbit să execute o lovitură liberă şi a primit al doilea cartonaş galben. Dezavantajul numeric nu i-a demoralizat însă pe băieţii lui Alex Pelici, care au forţat înscrierea golului învingător în finalul meciului. Staicu (89) a adus fericirea în tabăra vâlceană, îndeplinind o formalitate după ce mingea şutată de Pârvulescu a ajuns la el. Un succes muncit de vâlceni, care îi propulsează pe poziţia secundă în clasament, cu o linie foarte bună de clasament, chiar neaşteptată pentru resursele cu care au pornit la luptă “viperele albastre”.