miercuri, mai 22, 2024

România a remizat în prima manşă a barajului pentru Euro 2016

Naţionala României de futsal a făcut egal, marţi seara, împotriva reprezentativei Ungariei în primul meci din barajul pentru calificarea la turneul final al Campionatului European de anul viitor. Tricolorii au condus cu 2-0, după două goluri marcate în decurs de mai puţin de un minut, în debutul reprizei secunde, prin Ion Al-Ioani (20:42) şi Florin Matei (21:04), dar oaspeţii au egalat rapid, prin golurile înscrise de Istvan Gal (22:45) şi Zoltan Droth (23:45). Echipa antrenată de Zoltan Jakab a dominat jocul şi şi-a creat multe ocazii clare de gol, pe care le-a ratat, având şi trei bare. Ungaria, pregătită de fostul selecţioner al României, spaniolul Sito Rivera, s-a remarcat printr-o apărare solidă şi un pressing în jumătatea adversă. Manşa secundă se va disputa pe 22 septembrie, la Debrecen, învingătoarea urmând să se califice la turneul final din Serbia. Au evoluat echipele:

România – Vlad Iancu — Ion Al-Ioani, Florin Matei, Robert Lupu (căpitan), Mimi Stoica. Au mai evoluat: Cristian Matei, Florin Ignat, Szabolcs Manya, Laszlo Szocs, Alpar Csoma.

Selecţioner: Zoltan Jakab.

Ungaria – Toth — Komaromi, Nemeth, Harnisch, Droth. Au mai jucat: Trencsenyi, Gal, David, Szeghy, Rabl.

Selecţioner: Sito Rivera.