joi, mai 16, 2024

Mitu, la cea mai bună performanță din carieră: optimi la Roland Garros

Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a învins-o, astăzi, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Francesca Schiavone (Italia – locul 92 WTA) şi s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Meciul a durat o oră şi 47 de minute.

În optimi, Mitu va juca în compania lui Alison Van Uytvanck (Belgia – locul 88 mondial), care a depășit-o pe Kristina Mladenovici (Franţa – poziţia 54 WTA), în două seturi: 6-4, 6-2.

Schiavone a câştigat în 2010 la Roland Garros.

Pentru accederea în optimi, Mitu va primi 145.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Aceasta este cea mai bună performanţă a sportivei românce, jucătoare care se află la a doua prezenţă pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon – 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.

În schimb, Irina-Camelia Begu, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, a fost întrecută, tot astăzi, cu scorul de 6-3, 6-2, de Petra Kvitova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4. Kvitova s-a impus după 58 de minute.

Irina-Camelia Begu s-a aflat pentru prima dată în carieră în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. Anterior, sportiva română a mai ajuns doar până în turul 2 la Roland Garros, în 2011 şi 2012. Cel mai bun rezultat al ei la un turneu de Grand Slam a fost calificarea în optimile de finală ale Australian Open, în acest an.

Kvitova şi Begu s-a întâlnit prima dată în circuit, la începutul acestei luni, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, când jucătoarea cehă s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3.

Prezenţa în turul al treilea este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 85.000 de euro şi cu 130 de puncte WTA.

Sursa: Mediafax