Egal tot mai apăsător, pentru Pandurii

Echipa antrenată de Adrian Bogoi a remizat, ieri, la Motru, cu contracandidata CS Balotești și a rămas în subsolul clasamentului

Obligată să câștige restanța cu CS Balotești, CS Pandurii a deschis scorul în secunda 74, prin Adrian Șut, care l-a învins pe portarul advers, printr-o frumoasă execuție de la 17 m. Gazdele au dominat clar prima repriză, însă n-au reușit să se desprindă. Au avut chiar și un gol anulat, pe motiv de offside, în minutul 27, când George Tudoran izbutise să trimită balonul în plasă. Cu un singur șut pe spațiul porții, în prima repriză, și acela reușit în minutul 39, de Lucian Ion, oaspeții au ieșit mult mai deciși de la cabine, iar, în minutul 49, Ovidiu Herea a reușit să marcheze, însă golul a fost anulat, tot pe motiv de offside. Același Herea a izbutit în cele din urmă să egaleze, în minutul 69, când, pe contraatac, a trimis balonul pe lângă portarul Răzvan Stanca. Finalul a fost unul tensionat, iar în minutul 3 al prelungirilor, Brian Lemac l-a lovit cu capul în ceafă pe Alexandru Gheorghe, care întârzia repunerea balonului în joc, gest pentru care atacantul gorjenilor a văzut cartonaș roșu. S-a încheiat 1-1 și Pandurii a rămas în subsolul clasamentului. “Am avut multe ocazii, în special în prima repriză. Din păcate, pentru noi, s-a terminat 1-1. Aveam nevoie de cele 3 puncte, dar nu schimbă prea mult datele problemei această remiză. Mai sunt etape de disputat, dar va trebui să câștigăm meciurile de acasă. Lemac va plăti pentru gestul său. Trebuia să-și vadă de jocul lui”, a spus antrenorul Adrian Bogoi. Sâmbătă, Pandurii nu va juca, dar va lua cele 3 puncte după ce adversara Olimpia Satu Mare s-a desființat.