luni, iunie 17, 2024

Au revenit, în campionat, cu o victorie

Începutul părţii a doua a sezonului a adus un rezultat pozitiv pentru gruparea craioveană, după cinci etape de secetă înainte de pauza competiţională. CSU Craiova s-a impus în primul meci oficial al anului, pe stadionul Extensiv din Craiova, duminică după-amiază, contra Petrolului Ploieşti, scor 2-0. Vătăjelu (19) a deschis scorul în faţa ploieştenilor, după ce a executat o lovitură de pedeapsă care a fost respinsă în faţă de portarul oaspeţilor, iar mai apoi introdusă în plasă de jucătorul craiovean. Până la finalul primei reprize, craiovenii au mai ratat câteva ocazii, dar scorul a rămas nemodificat. În repriza secundă tabela a fost deranjată din nou de echipa pregătită de Mogoşanu şi Naicu, în minutul 63, prin reuşita lui Nuno Rocha care a reluat în poartă din semifoarfecă. Cu câteva minute înainte, formaţia olteană tocmai ce rămăsese în inferioritate numerică prin eliminarea lui Madson din minutul 57 ca urmare a cumulului de cartonaşe galbene. Nimic notabil nu s-a mai întâmplat până la finalul meciului, iar victoria a aparţinut Craiovei fără vreo urmă de îndoială. Este primul succes din acest an pentru echipa din Bănie, care porneşte astfel promiţător a doua jumătate a campionatului, chiar dacă a întâlnit cea mai slabă echipă din Liga I în acest sezon, ce ocupă ultima poziţie din clasament. În următoarea etapă, CSU Craiova se va deplasa pe terenul lui Pandurii Târgu Jiu, pe data de 22 februarie.