duminică, iunie 16, 2024

SCM Rm. Vâlcea a câștigat turul de la Zărnești și e favorită la calificare

Fotbaliștii de la SCM Râmnicu Vâlcea s-au deplasat la Zărnești pentru manșa tur a barajului semifinal de promovare în eșalonul al doilea.

Elevii lui Gabriel Mangalagiu s-au descurcat bine în cele 90 de minute ale întâlnirii cu Olimpic Zărnești și în mare parte și-a asigurat calificarea. Gazdele au avut șansa să deschidă scorul dar Răzvan Gherguș a apărat o lovitură de la 11 metri. După 0-0 la pauză, oltenii s-au impus cu 1-0, singurul gol al întâlnirii fiind marcat de experimentatul Florin Pârvu, după o pasă ideală a lui Ovidiu Popescu.

Returul va avea loc pe 25 mai, în Zăvoi și SCM Râmnicu Vâlcea este avantajată și de un eventual rezultat de egalitate. Dacă se vor califica, vâlcenii vor juca barajul final cu Vedița Colonești sau AFC Câmpulung Muscel. În manșa tur, cele două formații au terminat la egalitate, 0-0.