sâmbătă, mai 4, 2024

Sparta a învins în derby-ul cu FCO Otăsău

Primul eșalon al fotbalului vâlcean a programat derby-ul dintre Sparta Râmnicu Vâlcea și FCP Otăsău. Oaspeții un punct avans față de adversari și erau avantajați de un eventual rezultat de egalitate.

Și partida a început cum nu se putea mai bine pentru gruparea din Otăsău care a deschis scorul încă din minutul 9. 0-1 a fost rezultatul la pauză dar spartanii au reușit cea mai bună repriză din acest campionat. După ce e egalat dintr-o lovitură de la 11 metri contestată de oaspeți, Sparta a mai punctat de încă trei ori și s-a impus cu 4-1.

Gruparea din Râmnicu Vâlcea a trecut pe primul loc al clasamentului și este favorită la câștigarea titlului județean și implicit la participarea la barajul de promovare în eșalonul III.