miercuri, octombrie 23, 2024

Germania a spulberat Scoția în meciul de deschidere de la EURO 2024

EURO 2024 a început cu un meci spectaculos. Gazdele și-au respectat poziția și au spulberat Scoția încă din debutul meciului. Nemții au dat trei goluri în prima repriză, în timp ce scoțienii au rămas și în 10 oameni, înainte de pauză. În partea secundă, așa cum era de așteptat, tot germanii au avut controlul jocului. Aceștia au marcat, din nou, în minutul 70. Apoi, 5 minute mai târziu, dar golul a fost anulat, pentru o poziție neregulamentară.

Golurile nemților au fost marcate de: Wirtz, Musiala , Kai Havertz, Füllkrug. Tot Germania a trimis mingea în poartă și pentru scoțieni. Rüdiger a reușit primul autogol de la EURO 2024 și a dus scorul la 4-1. Gazdele s-au mobilizat și au înscris golul de 5-1 cu 30 de secunde înainte de final, prin Can.

Germania: 1. Neuer – 6. Kimmich, 2. Rüdiger, 4. Tah, 18. Mittelstädt – 23. Andrich, 8. Kroos – 10. Musiala, 21. Gündoğan, 17. Wirtz – 7. Havertz. Selecționer: Julian Nagelsmann
Rezerve: 12. Baumann, 22. M. ter Stegen – 3. Raum, 15. Schlotterbeck, 16. Anton, 20. Henrichs, 24. Koch, 5. Groß, 11. Führich, 19. Sané, 25. Can, 9. Füllkrug, 13. Müller, 14. Beier, 26. Undav.

Scoția: 1. Gunn – 15. Porteous, 13. Hendry, 6. Tierney – 2. Ralston, 8. McGregor, 4. McTominay, 3. Robertson – 11. Christie, 7. McGinn – 10. Adams. Selecționer: Steve Clarke
Rezerve: 12. Kelly, 21. Clark – 5. Hanley, 16. Cooper, 22. McCrorie, 24. Taylor, 26. McKenna, 14. Gilmour, 17. Armstrong, 18. Morgan, 20. Jack, 23. McLean, 25. Forrest, 9. Shankland, 19. Conway.