duminică, mai 19, 2024

spot_img

Măcel în derby-ul Olteniei la handbal feminin

SCM Râmnicu Vâlcea a primit vizita formației SCM Craiova, în derby-ul Olteniei la handbal feminin și într-o confruntare decisivă pentru poziția a cincea a clasamentului Ligii Florilor, poziție care duce în viitoarea ediție a cupelor europene.

Cele 60 de minute au fost un galop de sănătate pentru vâlcence care au tranșat soarta punctelor puse în joc încă de la pauză când conduceau cu un incredibil 22-9 (!). Gruparea din Bănie nu a reușit să-și revină nici după pauză și a punctat pentru prima dată la cinci minute de la reluare. La final a fost 36-21 după o partidă fără istoric.

Elevele lui Bent Dahl și-au securizat poziția a cincea a ierarhiei, în timp ce Craiova mai poate spera doar la o minune pentru a prinde biletele europene. Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Hagman, cu 11 reușite, de la Craiova excelând Mugosa cu 10 goluri.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea urmează un nou meci de foc, în Cupa României, contra campioanei en-titre a României, SCM București.