Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică dimineață un cod galben și unul portocaliu, avertizând că aproape jumătate de țară va fi afectată de instabilitate atmosferică și ploi.
![](https://www.jurnalulolteniei.ro/wp-content/uploads/2023/09/380254541_654770553455914_3647096435077032686_n-1-1024x755.jpg)
Codul galben de instabilitate atmosferică este valabil de duminică, ora 13:00, până luni, ora 10:00.
În Banat, Crișana, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei și a Olteniei vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, rafale în general de 55…70 km/h și pe alocuri grindină și vijelii.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 25…30 l/mp și izolat de peste 40…50 l/mp.
Codul portocaliu de averse torențiale este valabil de duminică, ora 15:00, până luni, ora 03:00.
În județele Timiș, Arad, Caraș Severin, Mehedinți, Gorj și zona de munte a județului Hunedoara vor fi averse torențiale, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 40…50 l/mp și izolat de peste 70 l/mp.