Gala sportului școlar doljean, la a 22-a ediție

Elevii sportivi din Dolj vor încheia anul prin tradiționala premiere oferită de către Inspectoratul Școlar Doljean prin susținerea Consiliului Județean pentru performerii cei mai de seamă ai județului. Anul acesta, festivitatea de premiere va avea loc joi, 21 decembrie, cu începere de la ora 12.00 în cadrul sediului ISJ Dolj. Gala va premia în total 44 de elevi sportivi din Dolj și 17 antrenori, suma totală acordată urmând să ajungă la 50.000 de RON. “Suntem la a 22-a ediție a acestei gale, unde vom premia cei mai buni elevi sportivi din Dolj. Disciplinele care vor fi premiate sunt karate, judo, lupte, caiac-canoe, volei, atletism, handbal, baschet, tenis de masă și scrimă. În cadrul galei, vor fi premiați eleviș i antrenori de la LPS Petrache Trișcu Craiova, care va fi reprezentată de 14 elevi și 7 antrenori, de la Clubul Sportiv Școlar Craiova care are 16 elevi și 4 antrenori premiați, de la Liceul Teoretic Constantin Brâncoveanu din Dăbule sunt 6 elevi și 2 antrenori, iar de la Colegiul Național Nicolae Titulescu vor urca pe scenă 7 elevi și 5 antrenori. Vor fi în total 44 de elevi și 17 antrenori premiați. Premiile sunt acordate cu sprijinul Consiliului Județean, care a finanțat această gală cu 50.000 de RON.”, a declarat inspectorul școlar general, prof. Monica Sună, în cadrul conferinței de presă premergătoare galei. Această competiție, poate ultima din fiecare an, premierea celor mai buni elevi sportivi doljeni a ajuns la patru ani de când a depășit vârsta majoratului. Este o oportunitate perfectă și trebuie să felicităm inițiatorii din 1995, care au luat decizia de a premia cei mai buni sportivi de performanță. Felicităm toți colegii noștri care lucrează în fiecare cu acești copii, pe ei și pe părinții lor pentru că au înțeles că sportul este foarte important. Sperăm ca în următorii ani să avem performanțe din ce în ce mai bune.”, a declarat inspectorul școlar adjunct, prof. Nicușor Cotescu, în cadrul aceleiași întruniri. Inspectorul școlar de specialitate în educație fizică și sport, prof. Alin Vancea, a declarat următoarele: Iată că am ajuns la cea de a 22-a ediție a Galei Sportului Școlar Doljean. Ca la fiecare sfârșit de an, bilanțul a fost unul pozitiv. Toți sportivii au reprezentat România cu cinste, regăsindu-se pe podiumurile internaționale. După cum știți, Consiliul Județean premiază copiii cu performanțe la nivelul competițiilor internaționale, referindu-ne la Campionatele Mondiale, Europene și Balcanice și alte competiții internaționale din cadrul federațiilor de specialitate. Cu sprijinul dumnealor, și anul acesta reușim să le facem niște sărbători frumoase elevilor sportivi doljeni. Este îmbucurător că și în acest an printre premianți se regăsesc practicanți ai trei jocuri sportive. Așteptăm în continuare și fotbalul, pentru că are acum un cadru foarte bun de a performa.”, a afirmat prof. Alin Vancea.

Conducătorii de cluburi, mulțumiți de rezultatele din acest an

La conferința de presă au fost prezenți și cei care conduc instituțiile școlare sportive din Craiova, arătându-se încântați de ceea ce au reușit elevii lor în acest an la capitolul performanțe sportive. Liceul nostru se mândrește cu rezultatele obținute de cele cinci secții, scrimă, atletism, lupte, judo și karate. Anul acesta am obținut în total 195 de medalii atât la campionatele naționale, cât și la competițiile internaționale, Balcanice, Europene și Mondiale. Asta ne arată că profesorii noștri sunt pregătiți, pot să promoveze sportivii către loturile naționale ale României. Avem un număr de aproape 40 de medalii obținute la Campionate Balcanice, Europene și Mondiale. Ne dorim ca de la an la an rezultatele să fie mai bune.”, a declarat directorul LPS Petrache Trișcu Craiova, prof. Geri Mitroi. “Sunt onorat să reprezint un club cu tradiție de peste 60 de ani în sportul doljean și românesc, care a avut rezultate notabile și jucători promovați la cel mai înalt nivel. Mă bucur că și anul acesta am reușit rezultate deosebite la competițiile naționale și internaționale la toate cele patru secții pe care le avem în cadrul clubului, handbal, baschet, fotbal și tenis de masă. Avem 17 sportivi și 4 antrenori premiați la această gală. Sperăm ca pe viitor rezultatele să fie din ce în ce mai bune și să aducem sportivii către cluburile de seniori din Craiova.”, a spus direcotrul CSS Craiova, prof. Alin Staicu. La Colegiul nostru funcționează secția de volei, cu profil vocațional de la clasa a 5-a până la clasa a 12-a. În anul trecut competițional, noi ne declarăm mulțumiți de rezultate obținute, dar oricum mereu este loc de mai bine. Echipele noastre au avut clasificări la turneele semifinale și turneele finale naționale. Avem și o medalie de bronz la cadeți. Avem șapte sporitvi care sunt selecționați la loturile națioanle de juniori, cadeți și de speranțe. Dintre ei, trei au participat și turneele finale ale Campionatelor Europene și patru au participat la Balcaniade”, a declarat Valentin Simon, directorul adjunct al C.N. Nicolae Titulescu Craiova.

Recomandări

Vâlcea. LUCRĂRI PENTRU PREVENIRE ȘI CORECTARE AVARII – SĂPTĂMÂNA 15.08 – 21.08.2022

Distribuţie Oltenia execută lucrări programate în reţelele electrice pentru creşterea gradului...

Olt. LUCRĂRI PENTRU PREVENIRE ȘI CORECTARE AVARII – SĂPTĂMÂNA 22.08 – 28.08.2022

Distribuţie Oltenia execută lucrări programate în reţelele electrice pentru creşterea gradului...

Dolj. LUCRĂRI PENTRU PREVENIRE ȘI CORECTARE AVARII – SĂPTĂMÂNA 15.08 – 21.08.2022

Distribuţie Oltenia execută lucrări programate în reţelele electrice pentru creşterea gradului...

Dolj. LUCRĂRI PENTRU PREVENIRE ȘI CORECTARE AVARII – SĂPTĂMÂNA 22.08 – 28.08.2022

Distribuţie Oltenia execută lucrări programate în reţelele electrice pentru creşterea gradului...