Liga a 3-a, seria a 4-a / CSO, primul eșec „acasă”

Filieșenii au pierdut jocul cu Național Sebiș, disputat pe teren propriu.

După 2 meciuri fără înfrângere, CSO Filiași a fost stopată vineri de cei de la Național Sebiș. În meciul jucat la pe stadionul „Chimia” din Ișalnița, doljenii au pierdut cu 0-1, în etapa a 14-a, penultima, din Liga a 3-a, seria a 4-a. Unicul gol a fost marcat în minutul 25 de Igor Basic, care a șutat sub bară de la opt metri. La 3 minute de la reluarea părții secunde Badea a șutat în transversală de la 14 metri. La CSO au jucat: Nedeianu Calu, Preda, Lupu (’73 Tănase), Tereche D. Stancu Chivu, Tudor (’46 Borhot), Badea, Crușoveanu Dinu. Oaspeții, antrenați de Călin Moldovan, s-au bazat pe: Poiană Poștiacă, Basic, Dumitrache, Siminic Pintea (’59 S. Vereș) Săulescu, Petculescu (’77 Susan), Ruță (’90 Bîrsănel), Tătulea (’90+3 C. Vereș) Enciu.

Din minutul 68, Național Sebiș a evoluat în 10 jucători odată cu eliminarea, pentru două cartonașe galbene, a lui Enciu. La finalul jocului președintele celor de la CSO Filiași, Florin Spînu a spus că un egal ar fi fost echitabil după modul cum s-a desfășurat partida.

Nu a venit victoria, așa cum ne așteptam, pentru că nu am fost eficienți și am întâlnit o echipă puternică, experimentată, cu jucători de valoare. Am făcut o singură greșeală în apărare în acest joc, la acel corner, și am fost taxați. Una peste alta a fost un joc frumos, viu disputat și eu cred că un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil, ținând cont și de ocaziile noastre și de bara lui Badea. Cred că arbitrul a și greșit în prima repriză, când am avut un unsprezece metri neacordat, la un henț clar comis de fundașul dreapta și altfel ar fi fost desfășurarea jocului dacă marcam primii”, a afirmat Spînu.

La rândul său, antrenorul grupării din Sebeș, Călin Moldovan a declarat: A fost un meci dificil, pe un teren la fel de dificil, între două echipe bune ale campionatului. Noi am început mai bine jocul, prima repriză cred că ne-a aparținut, ne-am creat și ocazii, iar în a doua băieții au avut o atitudine bună, mai ales că am jucat în inferioritate numerică am reușit să menținem avantajul de un gol și să câștigăm. Nu-mi place să comentez arbitrajul și cred că dacă arbitrul a considerat că Enciu a meritat al doilea cartonaș galben, înseamnă că așa a fost.”

În etapa viitoare, CSO Filiași va evolua în deplasare la Reșița cu echipa locală CSM Școlar.

Satelitul” – eșec la Petrolul

CSU 2 Craiova a profitat de ziua liberă și a făcut sâmbătă o deplasare la Ploiești pentru a se duela într-un meci amical cu liderul din C3, Petrolul. În meciul jucat pe arena „Ilie Oană”, craiovenii au pierdut cu 0-2 (0-1), golurile gazdelor fiind marcate de Mihai Velisar (13) și Roland Stănescu (61).

La CSU 2, antrenorul Cornel Papură i-a folosit pe: L. Popescu – Borţa, Ion, Puțaru, Trocan – Enache – Frăsineanu, Iuga, Petre, Trancă – Al. Popescu. Au mai jucat: Şerban, R. Bogdan, Ivănescu și Ciutică. Noul tehnician al Petrolului, venit chiar de la contracandidata la promovare FCM Alexandria, Romulus Ciobanu i-a utilizat pe: Bolboaşă (70 Marinică) – Olaru (64 Catană), Antoche, Frîncu (64 Ţicu) – Saim Tudor (74 Lambru), M. Chindriş, Puchea, Velisar (81 Niţescu) – Ciocâlteu (46 N. Popescu), Arnăutu (59 Rol. Stănescu), F. Păun (62 Ad. Vintilă).