joi, martie 28, 2024

LIGA A V-A MEHEDINȚI/Interul, perforat la Izimșa

Pe terenul din satul Izimșa, Inter Crăguiești a fost învinsă cu 3-1 de AS Obârșia de Câmp și a suferit prima înfrângere stagională

Deși au deschis scorul prin Gabriel Iosu, în minutul 21, oaspeții au pierdut jocul după pauză, Valentin Fornea (’48), Daniel Bălăceanu (’50) și Andrei Ispășoiu (’88), ultimul fost jucător la Crăguiești, fiind marcatorii echipei-gazdă. Dacă Inter a pierdut, liderul Știința Broșteni a dispus cu 5-1 de Voința Oprișor, prin golurile lui Ovidiu Zâmța (’17, ’75), Stelian Măreșescu (’34, ’73) și Ionuț Vitan (’54), respectiv Eugen Ciucă (’80). În schimb, campioana Dunărea Hinova a suferit un nou eșec, scor 1-2, pe terenul din satul Bistrița, cu Viitorul Florești. Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, prin reușitele lui Cornel Cornea (‘7) și Bogdan Bobicescu (’36), în timp ce Dorin Șutoi a redus, în minutul 60, din handicap. După acest rezultat, Dunărea a coborât pe 7, la 9 puncte sub lider.