joi, aprilie 18, 2024

LIGA A IV-A MEHEDINȚI/Recoltă bogată în tur

În etapa a IX-a, Recolta Dănceu s-a impus cu 4-1 la Orșova și a încheiat cu punctaj maxim turul sezonului regulat

Aflată pe locul 4, Dierna Orșova a deschis scorul, prin Mădălin Roman, în minutul 19, dar, până la pauză, Alin Lăpădat (’36) a egalat. Liderul și-a adjudecat victoria pe final, prin Adelin Făiniși (’74), Alin Dumitru (’89) și Constantin Negrescu (’90). Tot 4 goluri, trei dintre ele fiind reușite pe final, a încris și urmăritoarea Viitorul Șimian, în deplasarea de la Corcova. Ocupanta locului secund a deschis scorul prin Lucian Zamfir, în minutul 32, iar Mihai Pancea (’70), Andrei Enea (’73) și Constantin Bologa (’86) au dus scorul la 4-0.

Per total, etapa a IX-a a fost a oaspeților, care au izbutit 4 victorii și o remiză. Astfel, campioana CS Strehaia s-a impus cu 6-2 la Salcia și a rămas, pe podium, la 6 puncte sub lider, Real Vânju Mare a câștigat cu 3-2 la Pristol, iar Viitorul Cujmir a remizat, 2-2, la Eșelnița. Nou-înființata AS Decebal e singura echipă din Liga a IV-a Mehedinți care n-a cunoscut încă gustul victoriei!

În această toamnă, se mai joacă și 3 etape din retur, prima fiind programată la sfârșitul acestei săptămâni. Recolta joacă la Eșelnița, iar Viitorul Șimian se deplasează la Salcia.