Liga a 3-a / Puncte pentru doljeni

CSU II şi CSO Filiaşi, neînvinse în runda de la finele săptămânii trecute

Start bun de sezon pentru cele 2 grupări doljene din C4, CSU 2 Craiova şi CSO Filiaşi. Cele două, după 3 runde, nu au cunoscut eşecul, prima grupare acumulând 7 puncte, iar trupa lui Naicu 4. În etapa a 3-a pe arena “Extensiv” formaţia secundă a CSU Craiova s-a impus sâmbătă, cu scorul de 1-0, în fața formației arădene Gloria Lunca Teuz Cermei, într-un joc în care a dominat în totalitate partida şi şi-a creat numeroase ocazii de poartă, în special în prima repriză. Unicul gol a fost marcat chiar în primul minut de Valentin Mihăilă.

La CSU 2, antrenorul Cornel Papură s-a bazat pe: Dică – Borța (’76 Dinu), Ion, Hreniuc, Trocan – Iuga, V. Constantin, Petre – Frăsineanu (’71 Trancă), Alex Popescu (’90 Gunie), Mihăilă (’56 Țoiu). De partea cealaltă tehnicianul oaspeţilor, Roland Nagy, i-a avut în teren pe: Bodea – Bogojan, Cotoc, Nistor, Suslak, Varga (’43 Aldan), Diara (’67 Schroder), Mager, Moraru (’39 Bondor), Şulea, Buia (’72 Brînduşe).

Tot în această etapă, CSO Filiași a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată vineri, în deplasare, în compania echipei Cetate Deva.

“Cred că am pierdut două puncte prin prisma ocaziilor pe care le-am avut, în condiţiile în care în minutul 90 am scăpat patru contra unu. Dacă gestionam mai bine situaţiile pe care le-am avut puteam obţine mai mult de la acest joc. Sunt mulţumit că nu pierdem, că nu primim gol şi de acum toată atenţia se îndreaptă spre jocul de marţi din Cupă. Remarc disciplina de care au dat dovadă jucătorii şi de aceea remarc întreaga echipă pentru rezultatul obţinut la Deva”, a declarat antrenorul grupării din filiaşi, Victor Naicu.

Acesta a folosit la Deva următoarea formulă: CSO Filiaşi: Nedeianu – Calu, Borhot, Borneci (74 Moraru), Geanimu (83 Chivu), Tereche, Cruşoveanu, Preda, Dinu (90 A. Lupu), Badea (80 Papa), Tudor. Gazdele pregătite de Gheorghe Cornea au jucat cu: Raț – Boldea, Ionică, Moț (86 Scarlat), Coteț, Firan (63 Bărculeț), Cristian, Doboş, David, Mintaş, M. Lupu (46 Staicu).

Tot în etapa a 3-a din C4 s-au mai jucat: Millenium Giarmata – Naţional Sebiş 0-2 (Nicolae Ruţă 68, Marco Enciu 89), ACS Şirineasa – Internaţional Băleşti 3-1 (George Gruia 5, Ovidiu Vezan 55, Laurenţiu Lupulescu 70 – autogol/Eduard Frăsinescu 42), Şoimii Lipova – AFC Hermannstadt 2 3-0 (Robert Kocsis 71, Andrei Vasinc 75 şi 78), ACS Ghiroda – CSM Lugoj 2-2 (Alexandru Baranyi 12, Lucian Gavriluţă 90/Bogdan Bozian 59, Gelu Velici 76), CSM Şcolar Reşita – Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 1-0 (Andrei Vaştag 90), iar Nuova Mama Mia Becicherecu Mic a stat.