marți, aprilie 23, 2024

CSU II, recital de goluri

Sâmbătă şi duminică, pe Aripile, trupa lui Papură a marcat 13 goluri.

CSU II Craiova a început cu dreptul seria amicalelor, obţinând două victorii la scor în week-end. În primul meci jucat, sâmbătă, pe arena de lângă Aeroport, trupa lui Cornel Papură şi Mugur Guşatu s-a impus, scor 8-0 (3-0), în amicalul cu liderul Ligii a 4-a Dolj, Viitorul Cârcea. CSU II a marcat prin Burlacu (15 – penalti, 40) şi Alex Chivu (29), Buzan (49, 58 – penalti), Gunie (73), Tătulea (81) şi Frăsineanu (89). Craiovenii au mai ratat şi un penalti în minutul 18 prin Vali Constantin. Trebuie remarcată evoluţia foarte bună în acest meci a mijlocaşului Alex Chivu, cel care a venit în această iarnă de la juniorii A ai CSJ Ştiinţa U Craiova. În meciul cu gruparea din Cârcea în prima repriză la CSU II au jucat: Vlad – Borţa, Ion, Hreniuc, Lupu – Chivu, Hodea, V. Constantin – Cuibari, Rodeanu, Burlacu. După pauză formula a arătat astfel: Vlad (57 C. Popescu) – Ionescu, Cojocaru,R. Bogdan, Butoi -Buzan, Enache, Cârlig – Frăsineanu, Gunie, Tătulea. Divizionara D antrenată de Ionuţ Țiclea i-a avut în teren pe: Dragomir – Nuţă, Trancă, Mirea, Stuparu – M. Dicu, Pitulice, V. Dicu, Alămiţă – Ignat, Buciuman. Au mai jucat: Socol, Pârvu, Balaban, Vozaru, Simion, Dumitraşcu şi Poenaru. Duminică, ”satelitul” trupei lui Mulţescu, având în compoenenţă jucători de la prima echipă şi unii care au fost în cantonamentul de iarnă cu echipa mare, a întâlnit pe divizionara C Viitorul Domneşti (locul 6 în seria a 2-a), partida încheindu-se cu 5-1 pentru craioveni care au marcat prin Gustavo 2, Drăghici, Măzărache şi Alex Popescu. La CSU II au evoluat: Vlad – Vlădoiu, Hreniuc, Ion, Petre – Screciu, Gustavo, Bârzan – Măzărache, Fajic, Manea. Au mai intrat: Al. Preduţ – Drăghici, Al. Popescu, R. Bogdan, Cojocaru, Ionescu şi Enache.

Filiaşi, 9-0 cu Dunărea Calafat

Tot sâmbătă, pe sinteticul de la Aripile o altă grupare din C3, ACSO Filiaşi s-a impus cu 9-0 în faţa ocupantei locului 11 din Liga a 4-a Dolj, Dunărea Calafat. Golurile au fost marcate, în ordine, de Sorin Stanca, Claudiu Bălan, Fabian Cruşoveanu, Marian Văduva, Sorin Papa, Alin Pârvuică, Marius Duriţă, Robert Rizea şi Daniel Calu. Tehnicianul Florin Şoavă a folosit două formule diferite. În prima repriză au jucat: Mogoşanu – Tudoran, Chircan, Tereche, Cruşoveanu – Bogdanovici, Borhot, M. Popescu, Borneci – Cl. Bălan, Stanca. În repriza secundă ”11” -le a fost: Al. Opriţa – Ciocârlă, Lupu, Calu, Iacobescu – Miroiu, Duriţă, Papa, Rizea – Pârvuică, Văduva. L. Ghiţă – Iureş, Roşianu, Săpăceanu, Ciocioană – Shuster, Mihalache, Târâş – Cristi Drăghici, Căldăraru, Dobre. Au mai intrat: Simion, Mirici – Puican, Cosmin Drăghici, Giubelan, Chiriţă, Tiţă, Gârjaliu, Matei, Biban.”Am întâlnit o echipă de copii şi am dominat partida de la un capăt, la altul. Important pentru noi a fost că am văzut la lucru mai mulţi jucători tineri, i-am împărţit în două şi am echilibrat echipa. Sunt mulţumit de atitudinea băieţilor, s-au mişcat bine. Jucătorii noi o să-i mai testez zilele viitoare şi o să luăm în curând o decizie în privinţa lor “, a afirmat Florin Şoavă.