joi, martie 28, 2024

Podari, victorie pe final cu Segarcea

Divizionara C, de lângă Craiova, s-a impus în faţa unei echipe arţăgoase cum este Progresul.

Gruparea din liga a 3-a ACS Podari a susţinut, miercuri seara, primul test de verificare de la reluarea pregătirilor. Podărenii s-au impus, scor 3-2(1-0), pe finalul jocului, în meciul de la Segarcea, cu echipa locală Progresul. Deschiderea scorului s-a produs relativ repede, când atacantul Claudiu Bălan, după ce l-a driblat pe portarul Marian Staicu, a trimis în poarta goală. Gazdele au dat o replică foarte bună şi au pus în multe rânduri probleme, prin atacanţii Cojocaru şi Băia. Tot în prima repriză trupa lui Șoavă a mai irosit ocazii prin Bălan, în două rânduri, Fieraru care a reluat în bară şi Cristian Matei. Acesta este un atacant născut în 1995, iar sezonul trecut a jucat în liga a 3-a, seria 1-a la Aerostar Bacău. După pauză, segărcenii au marcat de două ori prin Cojocaru şi I. Pârvan, care au profitat de erorile defensivei oaspete, iar pe finalul jocului Avram a egalat printr-un şut înşelător din careu. Golul victoriei pentru ACS Podari a fost stabilit printr-un şut din afara careului, care l-a lăsat spectator pe portarul advers, expediat de mijlocaşul defensiv Dănuţ Stancu. La ACS Podari au jucat: Mecea-Ciocârlă, Avram, Vulpe, Bozgan-Raicea, D. Stancu, N. Nicolae, Fieraru-C. Matei,Cl. Bălan. Au mai intrat I. Sârmon, Socol, Grigore, Al. Stancu, Dumangiu, Furtună,Velica, Gheorghe şi Gârbiţă, ultimii 4 jucători fiind juniori. Gazdele antrenate de Daniel Petrişor Sima i-au avut în teren pe: M. Staicu-Silistraru, Dinculeană, Dumitru, Tomiţă-Nicu, I. Pârvan, C. Pârvan, Miruţ-Băia, Cojocaru. Au mai evoluat Băluţă, Daniel, Ene, Niculescu şi Relea. La echipa din Segarcea au sosit în această pauză precompetiţională Niculescu, care a mai jucat la echipa segărceană, iar sezonul trecut a evoluat la Dunărea Calafat, dar şi fundaşul dreapta Daniel Ochea, învoit pentru acest joc, de la Recolta Ostroveni, grupare care se pare că nu va mai continua în liga a 4-a Dolj. ACS Podari încercă să perfecteze, pentru sâmbătă, un nou joc de verificare, iar Progresul Segarcea va întâlni, în aceeaşi zi, de la ora 11, pe teren propriu, pe ACSO Filiaşi. Săptămâna viitoare echipa din liga a 4-a Dolj va juca, marţi, de la ora 18.30, un nou amical cu cei de la Viitorul Cârcea, iar sâmbăta viitoare la Combinat, de la ora 11, returul cu filieşenii.