marți, aprilie 30, 2024

Liga a 3-a, seria a 3-a/”Satelitul” a stins Flacăra

Trupa lui Corneliu Papură și Mugur Gușatu a învins fără probleme ocupanta locului secund din C3.

Echipa secundă a CSU Craiova a câștigat cu 3-1 partida cu Flacăra Moreni, din etapa a 27-a a Ligii a III-a, seria a 3-a. Oaspeții au deschis scorul la mijlocul reprizei, în mintul 31 al partidei, când  Iliescu a profitat de o ieșire greșită a lui Vlad și a marcat cu o lovitură de cap. Șase minute mai tâziu Alex Popescu a egalat cu un șut puternic din marginea careului, stabilind scorul primei reprize, deși în aceată perioadă Burlacu a ratat un penalti. În actul secund a existat o singură echipă pe  teren puștii de la ”satelit” au jucat dezinvolt, au atacat în continuu, iar golurile nu au întârziat să apară. Burlacu a adus echipa în avantaj în minutul 73, după o cursă fantastică pe banda dreaptă, apoi patru minute mai tâziu Alex Popescu și-a trecut în cont dubla, cu un șut la vinclu. Acesta a ratat în minutele de prelungire al doilea penalti al craiovenilor în acest joc. În următoarea etapă, programată la data de 13 mai, CSU II Craiova va întâlni în deplasare FC Aninoasa.

La CSU II au jucat: Vlad – Vlădoiu, Ion, Hodea, R. Petre (46 Borța) – Enache, Bârzan (46 Buzan), Manea (61 V. Constantin) – Burlacu, Popescu, Măzărache (80 Trocan). Echipa din Moreni antrenată de fostul jucător de la Oțelul și Petrolul, Gabi Paraschiv i-a avut în teren pe: Halcu – Mocanu, Pârvu, Acasandrei, Tronaru – Plăcintă, Guță – Drăgan, Nedelcu (73 Tocan), Negrea (80 Ene ) – Iliescu.

Tot în runda a 27-a, pe lângă meciul de pe arena ”Extensiv”, s-au mai jucat meciurile: SCM Pitești – FC Aninoasa 3-0, Urban Titu – Fotbal Club FCSB II 1-0, Atletic Bradu – FCM Alexandria 0-3, FC Voluntari II – Sporting Roșiori 1-1 și ACS Șirineasa – ACSO Filiași 3-0, CS Mioveni II – ACS Podari 3-0, iar Concordia II Chiajna a stat. Astãzi și mâine, sunt programate jocurile: 12 mai, ora 18- ACSO Filiaºi – CS Mioveni II; 13 mai, ora 18- FC Aninoasa – CS U II Craiova, Fotbal Club FCSB II – Concordia II Chiajna, FCM Alexandria – Urban Titu Sporting Roșiori – ACS Șirineasa, Flacãra Moreni – FC Voluntari. Meciul ACS Podari – Atletic Bradu nu se disputã, iar SCM Pitești va sta.

1. SCM Pitești 26 21      5        0        69-14 68
  2. Flacãra Moreni 25 10 8        7        37-26 38
  3. FC Voluntari II 25 10 8        7        43-36 38
  4. Atletic Bradu 27 11      5        9        45-43 38
  5. Concordia II 25 10      6        9        40-40 36
  6. FCM Alexandria 25 11      5        9        30-26 38
  7. ACSO Filiași 25 8        10      7        35-31 34
  8. FC Aninoasa 26 8        10      8        31-31 34