Un preot din județul Vâlcea a murit în somn la câteva ore după ce fusese la spital cu dureri toracice. Cunoscuții acestuia acuză medicii Spitalului de Urgență din Râmnicu Vâlcea că l-au consultat superficial. Reprezentanții spitalului au adus explicații cu privire la intervenția medicilor.
„De la soția preotului Laurențiu Dincă am aflat că (…) s-a prezentat la UPU Vilcea, cu stare de rău general. După un consult superficial, a fost trimis acasă cu diagnostic nespecific, pe românește „junghi intercostal”. A ajuns acasă și la scurt timp a murit în somn. Am rămas toți înmărmuriți și șocați. Laurențiu a fost preot în localitatea Nicolae Bălcescu, membru în Corul Psaltic al Arhiepiscopiei Vâlcea, psiholog clinician și mai presus de toate OM, Prieten , tată și soț, minunat. Din nepăsarea celor care ar trebui să salveze vieți, s-a stins din viata în floarea vârstei, lăsând o soție și unicul fiu, devastati de durere. Noi toți colegi și prieteni suntem extrem de revoltați și îndurerați. Condoleanțe familiei și putere să depășească acest necaz fulgerător care s-a abătut asupra familiei preotului Laurențiu Dincă, a parohiei din Nicolae Bălcescu unde a slujit ca preot paroh, a părinților care își conduc fiul pe ultimul drum, răpuși de durere”, a scris pe facebook, un psiholog, cunoscut al preotului decedat.
Reprezentanții SJU Râmnicu Vâlcea au transmis Jurnalul Olteniei un comunicat de presă în care explică: „în data de 8.03.2025, ora 5.20, pacientul s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgente, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Vâlcea, acuzând dureri toracice pe partea dreaptă, apărute după un efort fizic intens, efectuat cu câteva ore înainte. Pacientul a fost consultat de medicul de gardă, după aproximativ 20 de minute de la prezentare. În urma consultului, pacientul a prezentat semne clinice în parametri normali (stetacustic fără sufluri cardiace, plămâni ventilați bilateral, EKG normal, marker cardiac fără modificări). Acesta acuza dureri la nivelul omoplatului drept, care se accentuau la mișcare și pentru care a primit tratament. După administrarea unei perfuzii cu antiinflamator şi paracetamol, durerea s-a redus, iar pacientul nu a dorit să mai rămână în Unitatea de Primiri Urgențe, justificând că se grăbește. La ora 6.30 a părăsit Unitatea de Primiri Urgențe. Informăm pe această cale că expertiza medico-legală va stabili cauza decesului, iar în urma acestui rezultat, Colegiul Medicilor din România poate clarifica dacă a existat o eroare de diagnostic sau o situație de malpraxis.”
sursa foto: facebook