marți, octombrie 22, 2024

Sparta e cu un pas în Liga a III-a

Campioana Județului Vâlcea la fotbal, Sparta Rm. Vâlcea, a făcut un pas important în tentative de promovare în eșalonul al treilea. Elevii lui Miță Lungan au jucat în deplasare prima manșă a barajul, contra formației care a câștigat întrecerea din Olt, Iris Titulescu. Echipa vâlceană a dominat ostilitățile în prima repriză, a avut mai multe oportunități de a marca dar cele două formații au mers la cabine la egalitate, 0-0. La zece minute de la reluare, gazdele au deschis scorul prin Ana, dar Iris a rămas în inferioritate numerică cu 35 de minute înainte de final și spartanii au dominat cu autoritate.

Egalarea a venit abia în minutul 90 după un șut al lui Ștefan Pașoi și gazdele au terminat întâlnirea cu doi oameni mai puțin. Returul decisive va avea loc duminică, de la orele 17.30 pe Isporrt Arena din Râmnicu Vâlcea.