luni, iunie 17, 2024

CSU Craiova merge în Conference League

CSU Craiova a câștigat meciul de baraj cu U Cluj. A fost o partidă extrem de tensionată. 0-0 după 90 de minute, jocul a intrat în prelungiri. Oltenii au dat gol, din penalty, în ultimele minute, dar nu a fost suficient. Adversarii au primit și ei o lovitură de pedeapsă și au egalat, prin Nistor, fostul jucător din Bănie. Astfel, s-a ajuns la lovituri de departajare.

Acolo, tensiunea a atins cote maxime. Același Dan Nistor a ratat penalty-ul decisiv, care îi putea duce echipa în cupele europene. Intervenția lui Laurențiu Popescu i-a păstrat pe olteni în joc. Același portar a mai apărat o lovitură de pedeapsă și a obținut calificarea celor de la CSU Craiova în preliminariile Conference League.

CSU Craiova (4-3-3): L. Popescu – Soiri, Zajkov, Raul Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu, Mekvabishvili – Danciu, A. Ivan, Mitriță. Rezerve: D. Lazar, Ndong, Badelj, Houri, D. Badbu, Bana, Blesa, Koljic, Markovic.

U Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Oancea, Thalisson, Masoero, Chipciu – Silaghi, Simion, Bic – Nistor – Anselmo, Roger.
Rezerve: Gorcea, Mitrea, A. Suciu, Chinteș, Techeres, Grobry, Bota, V. Gheorghe, F. Ilie