sâmbătă, iulie 27, 2024

Medalii de aur la Campionatele Balcanice din Istanbul

La doar 10 ani, mezina delegației României, s-a clasat pe locul 4 în finala la bârnă

Gimnaștii români au obținut 3 medalii de aur, una de argint și una de bronz în ultima zi de concurs la Campionatele Balcanice pe categorii de vârstă de la Istanbul.

Ariana Cotu a urcat pe prima treaptă a podiumului la paralele (11.600), Marcela Cercea, la sol (12.400), iar David Puicea la bară (12.467). David a fost al doilea la sol (12.533), iar Nelli Evelina Papana, a treia la bârnă (11.500).

La doar 10 ani, mezina delegației României, debutantă la o competiție internațională, Anastasia Stancu s-a clasat pe locul 4 în finala la bârnă, la 0.1 puncte de podium.

“Felicitări gimnaștilor români și antrenorilor lor Lăcrămioara și Cristian Moldovan, Adela Popa, Carmen Traicu, Ileana Hrișcă, Mihai Zimcencu, Dan Potra, Răzvan Șelariu și Rotari Gheorghi!”, a transmis Federația Romana de Gimnastică.

Rezultate finale pe aparate:

Feminin
Sărituri

1. Mila Prpic (Croația) 12.850 (13.067/12.633)
  2. Feyza Gurener (Turcia) 12.367 (12.567/12.167)
  3. Zeynep Kurtuluș (Turcia) 12.300 (12.267/12.333)
    5 Marcela Cercea (România) 12.083 (12.133/12.033)
    7 Nelli Evelina Papana (România) 11.967 (12.133/11.800)

Sărituri
  10. Metehan Kartin (Turcia) 13.534 (13.367/13.700)
  11. Emirhan Kartin (Turcia) 13.384 (13.100/13.667)
  12. Bence Hamza Vargity (Ungaria) 13.034 (13.167/12.900)
  13. David Puicea (România) 12.733 (12.433/13.033)
    8 Andrei Titi (România) 11.800 (12.767/10.833)
    6 Andrei Titi (România) 10.067

Parteneri FRG: Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Agenția Națională pentru Sport

Sponsori FRG: FUNDAȚIA CASA CAMPIONILOR, OMV Petrom, Romgaz, Fundația FORGYM , APLEONA, Business Lease, B&B Collection, S.C. Lingemann Beschaffungssysteme SRL, Qwerty Development Macada-m SRL, SC BRENNTAG SRL, Nestle Romania SRL, Remedia, Christian Moreau, IWA, Maspex, TurboEnergyPower, Sterge Orice SRL, Societatea Română de Televiziune, Uzinsider, Venturelli, Angel Raducanu, Renovatio, Zepter, Dream Sport Magazin, Laboratorul de Șosete, Medigo Center și Decathlon