luni, mai 27, 2024
spot_img

Ultima ora

spot_img

Sport

spot_img

CSU reacționează după scandalul Mangia-Popa: „Aspectele sesizate nu s-au confirmat”

Clubul patronat de Mihai Rotaru a reacționat după ce mama fostului fotbalist din Bănie, Răzvan Popa, l-a acuzat pe Devis Mangia de abuz sexual. Acuzațiile fac referire la perioada în care antrenorul italian era angajatul lui Rotaru, iar femeia a lăsat de înțeles că patronul alb-albaștrilor l-ar fi protejat pe tehnician.

Având în vedere informaţiile apărute în spaţiul public, cu privire la un posibil comportament reprobabil al antrenorului Devis Mangia, suntem în măsură să facem următoarele declaraţii publice: La vremea respectivă, a existat o sesizare făcută de către familia unui jucător şi, aşa cum era firesc, clubul nostru a declanşat o anchetă internă, în baza căreia să putem lua o decizie corectă. În urma cercetărilor, aspectele sesizate nu s-au confirmat, existând mai multe elemente care au conturat, mai degrabă, o situaţie diferită. Singurele dovezi erau afirmaţiile familiei, care nu s-au coroborat cu nicio altă mărturie sau probă fizică. Menţionăm că, la vremea respectivă, membrii familiei ne-au expus o versiune mult mai puţin detaliată a celor ce s-au întâmplat, multe dintre amănuntele dezvăluite astăzi lipsind din narativul domniilor lor sau fiind contrare celor afirmate atunci. În ciuda acestor aspecte, pentru a proteja clubul, jucătorul şi celelalte persoane implicate, am preferat să încheiem pe cale amiabilă contractul cu antrenorul Devis Mangia în perioada imediat următoare. Apreciem că, tot din dorinţa de a-şi proteja copilul, aşa cum am făcut şi noi, membrii familiei au păstrat tăcerea asupra acestor presupuse acte reprobabile timp de trei ani. Clubul nostru asigură opinia publică de faptul că nu tolerăm nicio astfel de conduită, care se abate de la regulile admise de societate, a unuia dintre angajaţii noştri”, este comunicatul clubului patronat de Mihai Rotaru.

spot_img
spot_img
spot_img

Politica