Lei până la ultimul fluier!

Echipa lui Napoli a arătat spirit și a luat toate punctele la ultima fază de joc.

FCU Craiova a bătut Dunărea Călărași, lider după primele două etape. Este al doilea meci în care trupa lui Napoli agonisește puncte cu goluri în ultimele secvențe de joc. Mai întâi, la Miercurea Ciuc, juveții au smuls un punct în prelungiri, acum, golul lui Bălan a adus victoria.
Alb-albaștrii au deschis scorul prin veteranul Călin Cristea, din lovitură liberă, după o jumătate de oră de joc. Mai mult, la reluare, puteau dubla avantajul, doar că Anghelina a ratat de la punctul cu var, după ce Ciolacu obținuse penalty în urma unui duel cu Bud. În loc de 2-0 a fost 1-1, după ce rezerva Fotescu l-a învins pe Popa. Oltenii au tremurat până la final, dar Claudiu Bălan a făcut 2-1 în minutul 94. Asist Raicea. FCU Craiova acumulează 7 puncte din trei meciuri și e pe locul 2, într-o ierarhie intermediară. În următoarea etapă, trupa lui Nicolo Napoli va întâlni Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Meciul e programat sâmbătă, de la ora 12:30.

FCU Craiova – Dunărea Călărași 2-1
Au marcat: Cristea 34, Bălan 90+4 / Fotescu 78
FCU Craiova 1948: Rob. Popa – Gîț, Gugu (cpt.), Diallo, Huyghebaert – C. Cristea, Dr. Albu – Val. Munteanu (Raicea 59′), Vl. Pop (Anghelina 46′), Rob. Răducanu (Baeten 77′) – Andr. Ciolacu (Cl. Bălan 49′). Antrenor: Nicolo Napoli.
Dunărea Călărași: Krell – Țenea, Wiktorski (Candrea 74′), Bg. Șandru (cpt.), Sălceanu – Bedea, A. Lopez (Fotescu 66′) – Tudoran (C. Anghel 66′), Calu (I. Sîrbu 46′), Ciucur (S. Sava 88′) – Bud. Antrenor: Cristian Pustai.