duminică, iunie 23, 2024

Ultima ora

Sport

Mobilizare de forțe pentru prevenirea criminalității

Amplu parteneriat pentru prevenirea criminalității în județul Dolj. Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Dolj, Crucea Roșie, Inspectoratul Școlar Județean, Agenţia Naţională
Antidrog – Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Dolj, Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Craiova, Asociaţia Dezvoltare şi
Psihoterapie prin Acţiune și Societatea Studenţilor Medicinişti Craiova vor derula acțiuni în comun în cadrul campaniei „Săptămâna Prevenirii Criminalității”. Campania se desfășoară până pe 25 mai, fiecare zi a săptămânii având o temă specifică și a fost prezentată în cadrul unei conferințe de presă susținută, luni, de cei implicați, la sediul IPJ
Dolj.
„Primele două zile se adresează în mod special minorilor. Este vorba despre prevenirea delicvenței juvenile și prevenirea victimizării minorilor. Eșantionul de adresare îl avem în
mod deosebit în școli”, a declarat șeful IPJ Dolj comisar șef de poliție Dr. Constantin Nicolescu.
Poliţiştii doljeni vor fi implicaţi în parteneriate cu şcoli, licee, ONG-uri, administratori de imobile, vor merge în mijlocul cetăţenilor şi îşi vor face auzite, o dată în plus, recomandările preventive.
„Este foarte importantă asigurarea siguranței în școli a elevilor noștri, înainte de orice. Este foarte importantă prevenția tuturor eventualelor activități care nu sunt tocmai așa cum ne dorim noi să fie. Este foarte important ca elevii noștri să știe principii de prim-ajutor”, a afirmat Monica Sună, inspectorul șef al Inspectoratului Școlar Județean Dolj. Florin Nicolăiță, coordonatorul Centrului de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog, a declarat, la rândul său: „Suntem, ca de fiecare dată, parte componentă a acțiunilor care vizează o mai bună cunoaștere a problematicii drogurilor, o mai bună coordonare a acțiunilor instituționale pe acest domeniu, pentru că avem nevoie, în special pe segmentul vulnerabil identificat – adolescenți și tineri, de o mai bună cunoaștere a acestei
problematici”.

Tematica acestei săptămâni cuprinde prevenirea violenţei în mediul şcolar, prevenirea traficului şi consumului de droguri, prevenirea victimizării minorilor în mediul on-line şi a
traficului de persoane, prevenirea infracţiunilor contra patrimoniului, prevenirea violenţei în familie, dar și ziua siguranţei rutiere.

Poliţiştii de prevenire, proximitate, ordine publică şi poliţie rutieră vor fi în unități de învățământ, centre comerciale și sociale, precum și în trafic, acolo unde îi puteţi întreba despre cum să fiţi mai preventivi şi în siguranţă. În acțiunea ce privește prevenirea violenței în familie vor fi implicați viitorii medici.
„Ne dorim ca în această săptămână să ajungem la “echilibru în familie”. Am constatat că familia este foarte importantă și modul în care trăim acasă definiește categoric modul în care ne desfășurăm toate celelalte activități și, prin intermediul colegilor de la Societatea Studenților Mediciniști, am plănuit o întâlnire cu viitorii medici care vor fi primii care vor sesiza psihologic și poate chiar și fizic dificultățile și violența care se întâmplă în familie, violență care are ca primă victimă și pe termen lung copilul. Pentru noi toți copiii sunt foarte importanți, reprezintă viitorul nostru”, a spus Irina Gruia, președintele Asociației Dezvoltare și Psihoterapie prin Acțiune.

Policlinica Buna Vestire Craiova

Ziua Porților Deschise

Tot luni, după lansarea campaniei „Săptămâna Prevenirii Criminalității” ofiţerii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii, împreună cu poliţişti de proximitate, au organizat la sediul IPJ Dolj „Ziua Porţilor Deschiseˮ. Zeci de copii au asistat la un număr de dresaj canin, fiind simulat un exerciţiu de prindere a unui suspect.
De asemenea, le-a fost prezentată tehnica şi armamentul din dotarea Serviciului pentru Acţiuni Speciale, Laboratorul Criminalistic Mobil, dar și două autospeciale ale poliţiştilor rutieri.

 

Politica