FC U Craiova continuă în Cupă! Sâmbătă, poate fi matematic la baraj!

Formația craioveană s-a calificat în semifinalele Cupei României, faza județeană, după o victorie la limită obținută la Calafat.

FC U Craiova a câștigat cu 1-0 partida susținută în deplasare, la Calafat, cu Dunărea, în sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană. Claudiu Bălan a marcat în minutul 5, iar de atunci tabela nu a mai fost modificată până la final. A fost golul de aur care duce echipa craioveană în penultimul act al competiției. În această fază s-au mai calificat Unirea Amărăștii de Jos, Viitorul Cârcea și ACS Podari.

Dina, Dănănae și colegii lor se vor deplasa și în weekend la Calafat, pentru meciul din play-off cu Dunărea. Poate fi partida care să asigure accesul matematic la barajul de promovare în Liga a III-a. Condițiile care trebuie îndeplinite: FC U să câștige, iar Jiul Podari să nu bată în deplasarea de la Bechet. Dacă aceste condiții sunt îndeplinite, FC U Craiova s-ar distanța la 13 sau 14 puncte în fruntea ierarhiei, când au mai rămas 4 etape, adică 12 puncte în joc.