LIGA 2 Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 2-1: Au început să lege victorii

Pentru prima data în acest sezon, echipa goreajnă a izbutit să obțină 2 succese consecutive și a urcat desupra liniei retrogradabile

În etapa a XXIV-a,  Pandurii Târgu Jiu a învins CS Mioveni cu scorul de 2-1 și a bifat a doua victorie la rând, după cea obținută cu Metaloglobus București (1-0). Partida de sâmbătă, de la Motru, a început nefavorabil pentru gazde, care s-au văzut conduse încă din minutul 4, când căpitanul Roberto Ayza l-a învins pe portarul Răzvan Stanca, cu un șut din 14 m. Avantajul oaspeților nu a durat decât 5 minute, atacantul Cosmin Ionică reușind să înscris cu un șut din voleu, din 10 m. Cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, CS Mioveni a rămas în inferioritate numerică, după ce fundașul Cosmin Ilie a văzut al doilea cartonaș roșu, pentru oprirea balonului cu mâna. Acesta văzuse primul avertisment în minutul 24, pentru proteste. Profitând de avantajul numeric, Pandurii a reușit să marcheze golul victoriei în minutul 64, prin nou-intratul George Tudoran, care a reluat cu capul balonul respins, cu piciorul, de portarul Valentin Sima. Până la final nu s-a mai marcat și echipa gorjeană a obținut o victorie importantă în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Etapa viitoare, Pandurii va juca la Sibiu cu FC Hermannstadt.

Pandurii – Mioveni 2-1

Marcatori: Ionică 9, Tudoran 64 / Ayza 4

Pandurii: Stanca (cpt) – Băjan, Turda, Celea, Vasilescu – Raiciu, Brânzan, Șut – Lemac (83 Cenaj), Dănăricu (46 Tudoran) – Ionică (68 Munteanu). Antrenor Adrian Bogoi

Mioveni: Sima – Tirică (53 Neacșu), Gugu, Ilie, Stoica (75 Balint) – Mîrzeanu, Neagoe – Rădescu, Ayza, Florescu (46 Gherghe) – Năstăsie. Antrenor Laurențiu Roșu

Stadion Minerul, Motru, spectatori 200

Arbitri: Mihai Amoraritei (Câmpina) – Iulian Szekely (Cluj-Napoca), Marius Bălan (Dej)

UTA Arad – AFC Hermannstadt 1-1

Sportul Snagov – ASA Târgu Mureș 3-0 (N)

Olimpia Satu Mare – CS Balotești 0-3 (N)

20. Olimpia Satu Mare* 23 6 2 14 19-45 -34

*S-au desființat în pauza de iarnă și vor pierde toate jocurile din retur cu 3-0