Amânare cu o săptămână la U17 și U19

Date:

Competițiile juvenile organizate de FRF se vor relua pe 17 martie, nu pe 10 cum erau programate inițial.

Întrunit marți, Comitetul Executiv al FRF a decis la solicitarea lui Cătălin Chighir, directorul Liceului cu Program Sportiv „Iolanda Balaș Soter” să modifice datele de disputare a primelor 4 etape din acest an în competiția juniorilor U17 și U19. Astfel, etapa a 9-a, programată inițial la data de 10 martie, se va desfășura pe data de 17 martie, iar următoarele 3 runde se vor juca după cum urmează: etapa a 10-a – pe 24 martie în loc de 17 martie, etapa a 11-a – pe 31 martie în loc de 24 martie, iar etapa a 12-a se va disputa pe 4 aprilie în loc de 31 martie.

În Liga Elitelor U17 seria de Vest, unde este lider, CSU Craiova va debuta în deplasare la ASA Târgu Mureș, iar după meciul cu mureșenii va începe returul, programul trupei lui Dragoș Bon fiind următorul: etapa a 10-a (24 martie, ora 14) CSS Drobeta Turnu Severin – CSU Craiova; etapa a 11-a (31 martie, ora 14) CSU Craiova – FC Star Sport Pitești; etapa a 12-a (4 aprilie, ora 14) UTA Arad – CSU Craiova; etapa 13-a (11 aprilie, ora 14) CSU Craiova – ACS Poli Timişoara; etapa a 14-a (14 aprilie, ora 14) SCM Râmnicu Vâlcea – CSU Craiova: etapa a 15-a (17 aprilie, ora 14) Centrul Național Mureș – CSU Craiova; etapa a 16-a (21 aprilie, ora 14) CSU Craiova – AFC FC Ardealul Cluj; etapa a 17-a (28 aprilie, ora 14) FC Viitorul „Mihai Georgescu” – CSU Craiova; etapa a 18-a (5 mai, ora 14) CSU Craiova – ASA 2013 Târgu Mureș.

La patru zile de la primul meci oficial din acest an, CSU Under 17 va juca în sferturile Cupei României U17 cu UTA Arad. Această partidă va avea loc la Arad pe 14 martie, de la ora 14, iar pe lângă acest joc în ”sferturi” se vor mai juca: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Ardealul Cluj, FC Viitorul Constanța – Petrosport Ploiești și FCSB – Sporting Juniorul Vaslui.

Tot marți în urma ședinței din Comitetul Executiv s-a decis ca cele două semifinale din Cupă la U17 și U19 să se joace astfel: semifinala 1 – programată inițial la data de 4 aprilie (miercuri) să se desfășoare în data de 2 mai (miercuri), iar semifinala 2 – programată inițial la data de 2 mai să se dispute în data de 9 mai.

Cealaltă echipă craioveană din Liga Eitelor, dar la Under 19, Academia Gică Popescu” Craiova va debuta oficial în acest an tot pe 17 martie, de la ora 12, în deplasare la AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Elevii lui Gică Barbu se află pe locul 5 după 8 runde disputate, iar cealaltă grupare de la Han, cea a juniorilor U17, antrenată de Ionuț Cimpoeru, se situează pe poziția secundă în seria a 6-a a campionatului național la egalitate cu CSS Slatina. Cele două grupări se vor duela în derbiul etapei a 9-a pe terenul sintetic de lângă stadionul „1 Mai” din Slatina.

Liga Elitelor U17, seria de Vest, etapa a 9-a

17 martie ora 14

ASA Târgu Mureș – CSU Craiova

ACS FC Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea

FC Viitorul „Mihai Georgescu” – Centrul Național Mureș

CSS Drobeta Turnu Severin – ACS Poli Timişoara

FC Star Sport – UTA Arad

Clasament, Liga Elitelor U17, seria de Vest

1. CSU Craiova 8 6 2 0 31-9 22 20

2. UTA Arad 7 5 1 1 23-4 19 16

3. FC Ardealul Cluj 7 4 1 2 18-8 10 13

4. FC Viitorul „Mihai Georgescu” 7 4 0 3 11-20 12

5. Centrul Național Mureș 7 3 2 2 13-10 11

6. FC Star Sport 7 3 1 3 10-13 10

7. SCM Râmnicu Vâlcea 7 1 2 4 6-13 5

8. ACS Poli Timişoara 7 1 1 5 7-18 4

9. CSS Drobeta Turnu Severin 7 0 0 7 7-31 0

Liga Elitelor U19, seria de Vest, etapa a 9-a

17 martie, ora 12

FC Ardealul Cluj – SCM Râmnicu Vâlcea

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – „GP” Craiova

18 martie, ora 12

CSS 2 Baia Mare – Centrul Național Mureș

CSM Școlar Reșița – Poli Timişoara

AFC Hermannstadt – CFR Cluj

Clasament

1. FC Ardealul Cluj 8 6 2 0 17-2 20

2. SCM Rm. Vâlcea 8 6 0 2 14-7 18

3. CFR Cluj 8 5 0 3 22-8 15

4. ACS Poli Timişoara 8 4 3 1 9-7 2 15

5. „GP” Craiova 8 3 1 4 7-8 10

6. AFK Csikszereda 8 3 0 5 18-18 9

7. CSS 2 Baia Mare 8 2 3 3 10-17 9

8. Centrul Național Mureș 8 2 1 5 9-13 7

9. CSM Școlar Reșița 8 2 1 5 11-23 7

10. AFC Hermannstadt 8 1 1 6 7-21 4

Campionatul național U19, seria a 6-a, etapa a 9-a

17 martie, ora 12

Pandurii Tg. Jiu – CN „Gib Mihăescu Drăgăşani

LPS Târgu Jiu – CSJ Ştiinţa „U” Craiova

CSS Slatina – CSU Craiova

Dinamyk Craiova – LPS Slatina

CSS Craiova – CFR Romgaz Craiova

Clasament

1. CSS Slatina 8 7 0 1 27-8 21

2. „Gică Popescu” Craiova 8 7 0 1 19-4 21

3. CSJ Ştiinţa U Craiova 8 6 0 2 28-15 18

4. Pandurii Tg. Jiu 8 6 0 2 19-7 18

5. Dinamyk Craiova 8 4 0 4 25-17 8 12

6. CSS Craiova 8 3 0 5 19-19 0 9

7. LPS Târgu Jiu 8 3 0 5 12-16 -4 9

8. LPS Slatina 8 3 0 5 14-32 -18 9

9. CFR Romgaz Craiova 8 1 0 7 3-14 3

10. CN „Gib Mihăescu Drăgăşani 8 0 0 8 2-36 0

Campionatul național U19, seria a 6-a, etapa a 9-a

17 martie, ora 12

Pandurii Tg. Jiu – CN „Gib Mihăescu Drăgăşani

LPS Târgu Jiu – CSJ Ştiinţa „U” Craiova

CSS Slatina – CSU Craiova

Dinamyk Craiova – LPS Slatina

CSS Craiova – CFR Romgaz Craiova

Clasament

1. CSU Craiova 8 8 0 0 65-7 24

2. CSS Slatina 8 8 0 0 38-6 24

3. CSJ Ştiinţa U 8 6 0 2 30-19 18

4. LPS Târgu Jiu 8 5 0 3 12-16 15

5. LPS Slatina 8 4 0 4 21-15 12

6. Dinamyk Craiova 8 2 1 5 12-27 7

7. Pandurii Tg. Jiu 8 2 1 5 12-28 7

8. CFR Romgaz 8 2 1 5 8-31 7

9. CSS Craiova 8 1 1 6 10-30 4

10. CN „Gib Mihăescu” Drăgăşani 8 0 0 8 8-37 0

Share post:

ULTIMA ORĂ
Recente

Rolul iodurii de potasiu și cum poate fi obținută în cabinetele medicilor craioveni

Odată cu recomandările făcute de ministrul Rafila în privința...

A început reabilitarea termică din Craiova

A început reabilitarea termică a primelor 400 de apartamente...

Penitenciarul Craiova. Expoziție de obiecte artizanale și decorative

Șase femei private de libertate s-au implicat în confecționarea...