Liga a 4-a Dolj/Bălan și Raicea, decisivi. Cei doi jucători au făcut diferența în derbiul sezonului de la Calafat

FC U Craiova 1948 a avut la Calafat, cum era de așteptat, un meci deloc ușor în prima etapă din returul sezonului regulat. Craiovenii s-au impus după pauză, scor 3-1 (0-1), după ce au marcat golurile în decurs de un sfert de oră. Gazdele deschiseseră scorul în minutul 40 prin Tîrîși care a transformat un penalti. Până în acel moment jucătorii craioveni puteau înscrie în mai multe rânduri, irosind ocazii prin Gârbiţă, Dănănae, Șt. Stancu, Luică şi Bălan, iar calafetenii au ratat prin Schuster şi Drăghici.

În partea a doua a jocului, FC U Craiova a fost mai atentă la finalizare, iar Bălan a speculat slăbiciunile din defensiva gazdă, după ce a fost servit ideal de Raicea. Mai întâi a lobat peste Surdu în minutul 60, apoi cinci minute mai târziu a trimis balonul cu capul la o lovitură de colț. Scorul final a fost stabilit de Raicea, care alături de Bălan a fost un al pion important al jocului. Craiovenii au câștigat după un joc mai bun în repriza a doua, dar au avut parte de o replică bună dată de Dunărea Calafat, pe care greșelile în defensivă au costat-o în cele din urmă.

După această partidă, FC U Craiova acumulează 42 de puncte, are un golaveraj de 77-10 şi se menține pe primul loc, iar calafetenii sunt pe locul secund cu 31 de puncte.

Gazdele, antrenate de Claudiu Oncică, i-au avut în teren pe: Surdu – Iureş, Schuster, Puţintelu, Sgubin, Grigorie, Ţucă, Matei, Tîrîşi, Drăghici, Afrem. Au mai evoluat: Săpăceanu, Balica, Mihalache, Căldăraru. La FC U Craiova au jucat: A. Preda – Dănănae, Dina, Avram, Luică, Stancu, Marinoiu, Raicea, Gîrbiţă, Cârstea, Bălan. Au mai intrat: Condrea, Ionescu, Stochiţoiu, Gheorghe.

La finalul întâlnirii, președintele FC U Craiova, Marcel Iancu, a afirmat: A fost un rezultat favorabil, un rezultat care ne menţine pe primul loc după cea dea 14 -a victorie pe care am obţinut-o. Băieții au pregătit cu mare atenție jocul de la Calafat şi acest adevărat derby al acestui sezon, chiar dacă au fost conduşi, l-au câştigat până la urmă. Peluza Sud și-a făcut datoria şi la Calafat, ne-a însoțit și ne-a ajutat foarte mult în evoluțiile din turul campionatului, de aceea le mulțumim pe această cale și îi așteptăm și la partidele următoare să ne susțină în lupta noastră pentru promovare.”

Marcator al unei duble”, atacantul craiovenilor, Claudiu Bălan, crede că formația sa nu mai poate fi stopată în lupta pentru promovarea în Liga a 3-a.

A fost un meci greu. Am avut o repriză modestă, dar e bine că ne-am revenit și am câștigat cele 3 puncte. Calafatul a jucat bine în prima repriză, dar în cea de-a doua am fost mult peste ei, am jucat foarte bine și am reușit să câștigăm. Cred că s-a văzut diferența de valoare care este clar în favoarea noastră. Mă bucur că am reușit să înscriu, să îmi ajut echipa, dar cel mai important era să ne impunem în acest joc. Cred că după acest meci am luat o opțiune importantă să promovăm și cred că este foarte greu să ne mai pună cineva probleme până la finalul campionatului”, a declarat ”nouarul” de la FC U Craiova.