marți, aprilie 23, 2024

Liga a 4-a Dolj/ Nouă victorii din nouă posibile

FC U Craiova 1948 este de neoprit în acest sezon şi, după victoria de la Băileşti, şi-a mărit distanţa la 8 puncte faţă de următoarele două clasate.

FC U Craiova a început practic o luptă cu sine însăşi pentru accederea în liga a 3-a, pentru că adversarele par a fi doar sparinng-partner în acest sezon. Excepând jocul din etapa trecută, când s-a impus cu un sfert de oră înainte de final la Băileşti, în rest trupa lui Nicolo Napoli şi Ovidiu Turcu, care este încurajată meci de meci de o galerie numeroasă, se distrează cu partenerele de întrecere. Marcator în ultima etapă, Claudiu Bălan a ajuns practic să se dueleze cu Adrian Cârstea pentru titlul de cel mai bun marcator al campionatului, cei doi marcând 80 la sută din golurile celor de la FC U. În ultimul meci, această grupare a avut puţin de furcă atât cu vremea nepotrivnică, a plouat torenţial pe parcursul jocului, dar şi cu ambiţia echipei gazdă de a arăta o foame de afirmare după multe sezoane în liga a 5-a. Cu trei jucători trecuţi la nivelul ligii a doua şi a treia, precum portarul Silviu Ciucă, Alex Dreşcă şi Dan Ciocioană, băileştenii au ţinut piept până în minutul 75 lui Bălan şi compania. În acest joc s-a arătat, din partea centralului, câte un cartonaş roşu ambelor echipe, de la FC U Craiova 1948 fiind eliminat Ovidiu Dănănae în minutul 80, în timp ce de la gazde a plecat mai devreme la vestiare Mogoi în minutul 85.

Formula de start a echipei FC U Craiova 1948 în meciul de la Băileşti a fost: Antrei Preda – Lucian Condrea, Marius Avram, Eduard Dina, Samuel Luică – Ovidiu Dănănae, Claudiu Ştefan, Daniel Gîrbiţă, Alex Raicea – Adrian Cârstea, Claudiu Bălan. Au mai intrat: Ştefăniţă Stancu, Alexandru Uţă, Giani Stoichiţoiu şi Cătălin Ionescu.

Gazdele s-au prezentat în teren cu: Silviu Ciucă – Mihail Popa, Alexandru Dreşcă, Casinel Mogoi, Dan Ciocioană –Onuţ Tuţă, Răzvan Ciochia, Cătălin Marghidan, Florin Burc – Adrian Panduru, Lucian Croitoru. Au mai jucat: Daniel Cimpoeru, Andrei Călin, Cosmin Drăghici şi Constantin Popa.

Pe lângă meciul de la Băileşti s-au mai jucat: Flacăra Moţăţei – Ştiinţa Danubius Bechet 1- 2, Jiul Podari – Victoria Pleniţa 2-4, Recolta Ostroveni – Tractorul Cetate 2-4, Dunărea Calafat – Ajax Dobroteşti 3-0(echipa oaspete nu s-a prezentat la joc invocând probleme tehnice a vehiculului ce transporta jucătorii), Progresul Segarcea – Viitorul Cârcea 2-2 şi Metropolitan Işalniţa – Unirea Tricolor Dăbuleni 5-1. Runda viitoare se vor juca partidele: 14 octombrie, ora 11- Victoria Pleniţa – Flacăra Moţăţei, CSM Progresul Baileşti – Recolta Ostroveni, Ajax Dobroteşti – Tractorul Cetate, Viitorul Cârcea – Dunarea Calafat, Unirea Tricolor Dăbuleni – Progresul Segarcea, Ştiinţa Danubius Bechet – Metropolitan Işalniţa; ora 17- U Craiova 1948 – Jiul Podari.

1. U Craiova                   1948 9 9 0 0 58-6 27

2. Dunărea Calafat          9 6 1 2 26-13 19

3. Jiul Podari                   9 6 1 2 20-12 19

4. Danubius Bechet         9 6 1 2 25-19 19

5. Progresul Segarcea      9 5 2 2 28-13 17

6. Progresul Băileşti        9 4 2 3 15-10 14

7. Metropolitan Işalniţa   9 4 0 5 27-24 12

8. Tractorul Cetate           9 4 0 5 24-30 12