joi, martie 28, 2024

Liga 1/ Remiză și cu Astra

Craiovenii de la CSU au scos doar un egal, al treilea în ultimele runde într-un joc în care ambele echipe au părut vlăguite din cauza efortului.

CSU Craiova a bifat al treilea joc consecutiv în campionat cu același scor 1-1. Într-o partidă jucată pe o căldură sufocantă, atât trupa lui Mangia, cât și cea a lui Edi Iordănescu au părut lipsite de vlagă și pe alocuri neinspirate, meciurile din Europa League fiind un alt motiv al lipsei de prospețime.

Oaspeții au deschis rapid scorul în minutul 9, prin Balaure, la o fază cu o dublă bâlbâială a gazdelor la care Nicoară și-a demonstrat calitățile.

Tocmai când părea că echipa din Bănie își revine în joc, l-a pierdut pe cel mai în formă jucător, Alex Băluță. Acesta avea să fie înlocuit de Mitriță, care alături de Bărbuț a amenințat poarta adversă. Mitriță a fost cel care a reușit egalarea, înscriind la 6 minute de la revenirea de la vestiare, cu un șut sec la colțul lung, din zona colțului careului de 16 metri. Pe final, Devis Mangia a încercat să-și surprindă adversarul revenind de la 4-4-2 la 3-4-3-ul folosit cu Milan și FCSB, dar celelalte două schimbări (Gustavo și Tiago în locul lui Bărbuț și Dimitrov) nu au adus plusul de vigoare și inspirație necesar.

La CSU au jucat: Mitrovic – Dimitrov (’75 Tiago Ferreira), Kelic, Barthe, Briceag – Bărbuț (’64 Gustavo), Zlatinski, Screciu, Bancu – Roman, Băluță (‘23 Mitriță). De partea cealaltă giurgiuvenii i-au avut în teren pe: Iliev Ivanov- Butean, Bejan, Erico, Stan – Dandea – Balaure, Moise, Marquinhos (’71 Alex Ioniță), Nicoară (‘64 Pițian) – Chipirliu (‘53 Le Tallec). Antrenor: Edi Iordănescu.

Pentru CSU urmează o etapă intermediară miercuri, când va juca la Ploiești, cu Juventus București, apoi va susține un meci foarte complicat duminica viitoare, la Severin, cu revelația începutului de campionat, FC Botoșani.