joi, martie 28, 2024

Pandurii a retrogradat în liga secundă

Speranțele gorjenilor de a rămâne în prima ligă au fost spulberate, duminică seara, în ultima etapă a play-out-ului, de către FC Botoșani. La terminarea unui meci în care toate cele trei goluri s-au înscris în finalul jocului, Pandurii Târgu Jiu a spus adio primului eșalon, după ce a pierdut cu 2-1 la Botoșani. Partida se îndrepta spre o egalitate albă asta până în minutul 88 când Golofca a deschis scorul pentru gazde aducând astfel și panica în tabăra gorjeană. Fără antrenorul lor pe bancă, Flavius Stoican fiind suspendat, Pandurii a reușit totuși să readucă echilibrul pe tabelă înscriind în primul minut de prelungiri prin Florin Ilie (90+1), scor la care echipa olteană s-ar fi salvat. Însă gorjenii nu au avut puterea necesară să păstreze egalitatea, iar FC Botoșani a mai înscris o dată în prelungiri prin Fulop (90+4) și a păstrat minimul avantaj până la fluierul final, câștigând întâlnirea cu Pandurii și aducându-i acesteia retrogradarea în liga secundă ca urmarea a rezultatelor înregistrate de celelalte două contracandidate. Concordia Chiajna a câștigat meciul de la FC Voluntari cu scorul de 1-0, după ce a marcat încă din minutul șase al partidei, și s-a clasat pe locul cinci, loc ce o menține în prima ligă, în timp ce Poli Timișoara a remizat la Gaz Metan Mediaș, scor 2-2, situându-se pe locul șase la egalitate de puncte cu Pandurii, dar cu avantajul rezutlatelor directe, urmând să joace barajul cu UTA Bătrâna Doamnă pentru a rămâne în Liga I și în sezonul viitor. „Important este să-i felicit pe jucători, chiar dacă am pierdut în ultimele minute, după ce am reușit să egalăm. Sunt foarte mândru că am antrenat niște băieți care s-au bătut cu toată lumea. Nu mă întrebați de jocuri de culise, vreau să fiu cât mai ponderat și să nu am procese de conștiință. Să le dea Dumnezeu sănătate tuturor. Vreau să o felicit pe Chiajna că s-a salvat cu două victorii în ultimele două etape. Chiajna a bătut în deplasare câștigătoarea Cupei României. Repet, câștigătoarea Cupei, pe care noi am bătut-o de două ori. Așa a vrut Dumnezeu să se întâmple, să luăm gol în minutul 93. Poate trebuia să fiu suspendat, să nu fiu aproape de echipă. Nu este ușor să muncești și să speri până în ultima secundă. Capul sus, ne-am bătut să câștigăm, să scoatem un punct, să ne salvăm de la retrogradare. Am făcut aici o familie, un grup, îmi este greu să îmi găsesc cuvintele. Urmează o pauză și apoi voi lua o hotărâre”, a declarat antrenorul pandurilor, Flavius Stoican, după înfrângerea de la Botoșani.

Condescu anunță lupta la promovare

Oficialul pandurilor, Marin Condescu a spus că echipa nu se va scălda în mediocritatea ligii secunde pentru totdeauna, dorind să atace promovarea încă din sezonul viitor tot cu Stoican pe bancă, dacă acesta va accepta să continue la Târgu Jiu. „Nu ne oprim! Am retrogradat, acum sperăm să ne regrupăm, iar la anul să atacăm promovarea. Până atunci, se va termina și baza, nu vom mai fi nevoiți să jucăm în deplasare. Ne-am jucat șansa până la capăt și e păcat că am picat pe ultima sută. În iarnă s-a întâmplat ce s-a întâmplat, cu intrarea în insolvență, dar Stoican a reușit în scurt timp să facă un grup unit. Sper să-l convingem să continue cu noi, și asta e”, a declarat Condescu. „Am fost la mâna noastră, deși am întâlnit o echipă mai bună decât noi. Azi, ar fi trebuit să piardă toate echipele care se luptau să se salveze (n.n. Chiajna, Timișoara, Pandurii). Chiajna a câștigat 6 puncte cu cele mai în formă echipe de campionat. Voluntariul, echipa pe care a bătut-o azi, a luat Cupa, a făcut egal la Iași”, a mai spus oficialul gorjean.