Liga a 3-a, seria a 3-a/”Satelitul”, succes la scor de neprezentare

CSU II Craiova s-a impus cu 3-0 în fața formației Sporting Roșiori, iar etapa viitoare va da piept în deplasare cu liderul SCM Pitești.
Fãrã multe piese de bazã în jocul cu Sporting Roșiori și anume Vlad, Hreniuc, Manea, Bârzan, Burlacu sau Alex Popescu, craiovenii de la CSU II au debutat excelent în etapa trecutã. Au marcat în minutul 6 prin golul lui Frãsineanu, apoi Gunie, nemarcat din centrul careului, servit perfect de Buzan stabilește scorul pauzei. Dupã pauzã Tãtulea încheie o cursã de 40 de metri cu un șut pe colțul lung pentru 3-0. La CSU II, antrenorii Cornel Papurã și Mugur Gușatu au trimis în tren formula: Nedeianu – Vlãdoiu, Ion (89 Chirițã), Hodea, Borța – Enache (46 Trocan), Buzan, V. Constantin – Gunie (86 Rodeanu), Tãtulea (77 C. Ionescu), Frãsineanu. În urma acestei victorii, CSU II Craiova acumuleazã 30 de puncte. În urmãtorul meci din serie, programat la data de 6 mai, craiovenii vor evolua pe terenul liderului SCM Pitești. Cealaltã echipã doljeanã din C3, ACSO Filiași s-a deplasat la Moreni fãrã Bogdanovici – accidentat, Mogoșanu și Durițã – suspendați, și a pierdut nemeritat, în minutul 90+4, cu 3-2 (1-1) întâlnirea cu echipa localã Flacãra. Golurile filieșenilor au fost marcate de Fabian Crușoveanu (41), cu un șut cu exteriorul la colțul scurt, sub barã, și Nicușor Neacșu, cu o loviturã de cap, la colțul lung, mingea lovind transversala și bara din dreapta înainte sã intre în plasã (80). Formula utilizatã de antrenorul Florin Șoavã a fost: Munteanu – Tereche, Chircan, Lupu – Calu, Papa – Borhot, Borneci, Crușoveanu, Neacșu – Cl. Bãlan. Au mai intrat: Pârvuicã, Fruntelatã și Tãnase. Supãrat de rezultat s-a arãtat și președintele Florin Spânu:”A fost unul dintre cele mai bune jocuri ale echipei noastre din acest sezon și vreau sã-i felicit pe cei cinci juniori pe care i-am avut în teren, pentru cã și-au fãcut datoria pe deplin. În schimb sunt total nemulțumit de unii dintre seniori, pentru cã la experiența pe care o au fac niște faulturi inutile. Îl felicit pe Sorin Munteanu, a apãrat foarte bine. Am stat de vorbã și cu observatorii care mi-au spus cã locul din clasament pe care-l ocupãm este mincinos la cum joacã echipa. Brigãzii de arbitri am de reproșat doar faptul cã a prelungit jocul nejustificat de mult, în situația în care nu au fost întreruperi, iar schimbãrile s-au fãcut foarte rapid. În rest au arbitrat bine. Din ultimele cinci jocuri, care sunt de foc, trei acasã și douã în deplasare, trebuie sã câștigãm maximum de puncte ca sã ne realizãm obiectivul. Ne va fi foarte greu, pentru cã toate adversarele care ne vor vizita înaintea jocului cu noi stau și vor fi odihnite, pentru cã întâlneau pe ACS Podari – retrasã din campionat. Este un avantaj, pentru cã în trei sãptãmâni vor avea loc cinci meciuri, cu o intermediarã pe 10 mai, însã noi vom juca pe 9. Cu toate acestea, cred cã avem un lot capabil și mã aștept sã terminãm campionatul sus în clasament“. În etapa viitoare, ACSO Filiași va juca pe arena de la Combinat cu FC Voluntari II.