miercuri, aprilie 24, 2024

Impresie bună la final

Vâlcenii de la CSM au obţinut un egal în deplasarea de la Timişoara, posibil în ultimul joc în acest sezon, echipa fiind posibil să se desfiinţeze.

Nu trecuseră decât 22 de secunde de la primul fluier al centralului clujean Mircea Chiorean, că plasa porţii vâlcene se scutura deja. Dănăricu l-a lansat pe Birău care a scăpat singur cu Muţiu şi a înscris cel mai rapid gol al sezonului din liga secundă. O reuşită contestată însă vehement de oaspeţi, care au acuzat o poziţie de ofsaid la marcatorul timişorenilor. Au urmat minute bune de posesie pentru vâlceni, care au controlat ostilităţile, însă fără a pune în mare pericol buturile lui Gakos. În afara unei singure mingi bâlbâite, în primul sfert de oră, elenul din poarta alb-violeţilor a intervenit sigur de fiecare dată, stopând orice încercare a formaţiei din Zăvoi. De cealaltă parte, Poli s-a mulţumit să apeleze la arma contraatacului, însă până la pauză nu s-a mai consemnat decât o şansă notabilă la poarta lui Muţiu: lovitura de cap a lui Ghinescu, puţin peste transversală, din centrarea lui Motreanu, consemnată în minutul 38. Repriza secundă a continuat sub aceleaşi auspicii, cu CSM-ul având posesia, însă fără inspiraţie în zona careului timişorean. Nu s-a întâmplat însă la fel în minutul 69, atunci când timişorenii nu au mai putut stopa o acţiune a vâlcenilor porrnită din flancul drept, iar Constantin Stoica a reluat în plasă, din câţiva metri.

ASU Poli a încercat să dea o replică rapidă, dar şutul lui Dănăricu, din minutul 72, a zguduit transversala. Până la final, mai putem nota doar o şansă a lui Ștefan Blănaru, care şi-a depăşit doi adversari, însă a tras direct în portarul formaţiei oaspete. Ultimele ocazie au aparţinut CSM-ului, la şutul lui Stoica, scos de Gkakos de lângă bară, apoi Geantă a reluat defectuos din poziţie bunp. Directorul sportiv al CSM-ului, Adrian Albinaru, spune că jucătorii aşteaptă acum decizia acţionarului majoritar care urmează să hotărască dacă va retrage sau nu echipa din campionat.”Echipa s-a dăruit în jocul de la Timişoara, nu a contat problemele din momentul de faţă. Am reuşit un rezultat bun, care s-ar fi putut transforma într-o victorie pe final, când am ratat două ocazii. Băieţii sunt bucuroşi, este altă atmosferă, acum aşteaptă şi ei decizia patronului, să vadă dacă vom continua sau nu la Liga a 2-a. Ce a depins de ei la meciul acesta, au făcut şi ne-am întors cu un rezultat bun. Am făcut pe drumul de întoarcere şi o poză de grup, să o avem amintire, dacă echipa se desfiinţează”, a declarat Albinaru

În tabăra gazdă a predominat o stare de dezamăgire arătată prin vocea tehnicianului Sorin Brîndescu: ”Am deschis repede scorul, dar acest lucru e cu două tăişuri. Le-am şi strigat după gol că e tot 0-0, şi la pauză le-am spus acelaşi lucru, că trebuie să jucăm şi să mai înscriem, pentru a ne desprinde. Nu am reuşit să facem acest lucru, poate ne-am automulţumit, poate ne-a fost şi frică, ne-am speriat că eram la conducere, iar noi ne doream foarte mult această victorie. Echipa din Râmnicu Vâlcea a avut mai mult posesia, ne-a dominat, dar nu a avut situaţii clare de poartă. Pe contraatac ne-am creat noi ocazii mai multe. Dar acesta este fotbalul… Suntem dezamăgiţi şi de faptul că echipele cu care ne luptăm fac puncte. Și Baloteştiul a bătut în această etapă, iar noi batem pasul pe loc. Ne surprind aceste rezultate, dar singurul lucru pe care îl putem face noi e să câştigăm pe teren. Și exact asta nu conştientizăm şi nu reuşim să facem”, a spus Brîndescu. Acesta a folosit formula: Gakos – Motreanu, Cr. Gălan, Bilia, Taub – M. Stancu – Birău (80 Vucea), Dănăricu, D. Constantinescu (75 Ţugui), Ghinescu (65 Şt. Blănaru) – Bădăuţă. Vâlcenii i-au avut în teren pe: Muţiu – Samson, Neag, Cr. Munteanu, D. Dumitraşcu – Piscanu (82Mocanu), C. Cristea (63 Buşu) – Oct. Vasile (46 Bg. Geantă), D. Stana, Fl. Pârvu – C. Stoica