Final de tur cu puncte

ACS Podari și ACSO Filiași au terminat cu rezultate pozitive prima parte a sezonului.

Ziua cu rezultate pozitive pentru doljeni a început vineri, când ACS Podari a obținut o victorie clară, scor 3-0, în cel mai bun joc al turului în deplasare de la Concordia II Chiajna. Elevii lui Victor Naicu au controlat jocul din primul până în ultimul minut, au avut în prima repriză 4 șanse de gol prin Bălan, Preda, Stancu și Raicea, iar după pauză au venit și golurile. La numai după minute după reluarea părții secunde mijlocașul stânga Raicea l-a lobat pe portarul Costache, iar balonut a mușcat transversala și a intrat în plasă, după o centrarea perfectă a lui Danuț Stancu, jucătorul numărul 1 al podărenilor în acest joc. Din marcator Raicea s-a transformat în pasator la reușita din minutul 74 pentru 2-0 a lui Claudiu Bălan. Tabela a a fost închisă în minutul 88 de atacantul George Neacșu, care a catapultat balonul în plasă după ce în primă fază portarul Chiajnei respinsese greu. Gazdele au rămas în zece jucători, când în minutul 70 Codruț Anghel a văzut al doilea galben și a plecat mai devreme la vestiare.” A fost un meci perfect făcut de noi, care am reușit să obținem cea mai clară victorie tocmai în ultima etapă. Este un succes care ne dă speranțe că vom arăta mai bine în retur. Nu am dat nici o șansă adversarului, pentru că am jucat excelent și am dominat clar jocul. Eram convins că vom obține un rezultat bun, pentru că după ocaziile create chiar meritam să luăm punctele”, a spus antrenorul Podariului, Victor Naicu. Acesta a trimis în teren la Chiajna formula: Mecea – Ciocârlă, Chircan, Avram, Bozgan – Stancu, Sârmon – Raicea (88 Ciocioană), Preda (77 Dragomir), Fieraru (75 Velica) – Bălan (80 G. Neacșu). Gazdele au jucat cu: Costache – Ogică, Bolozan, Ghidura, D. Ilie – Novacek, Petrescu, Flisc, C. Anghel – Răsdan, Petrescu. Au mai intrat M. Matei, Moise și Al. Răducan. În urma rezultatului ACS Podari încheie turul pe locul 13 la două puncte în spatele celor de la Șirineasa, respectiv 3 de Concordia II. La o zi distanță și cealaltă echipă doljeană din C3 care a jucat în ultima rundă a remizat în meciul jucat sâmbătă la Titu. Filieșenii au terminat la egalitate scor 1-1, după ce au deschis scorul în minutul 6 prin Marius Duriţă. Antrenorul Florin Şoavă a început meciul cu următorul” 11” Mogoşanu – Borhot, Calu, Lupu, Neacşu – Duriţă, Orban, Borneci, Cruşoveanu – Tănase, Fotescu. Pe parcurs i-a mai introdus pe: Obeanu, Georgescu, Pârvuică şi Zamfir.” Am făcut un joc bun, dar îmi pare rău că în Liga a 3-a încă se mai joacă un antifotbal, pentru că aşa s-ar traduce prestaţia echipei gazdă. Adversarii au jucat dur, au tras de timp permanent, au protestat mereu la adresa arbitrilor, atât jucătorii din teren, cât şi cei de pe banca de rezervă. Ne-a lipsit luciditatea la finalizare, pentru că am avut ocazii peste ocazii, inclusiv din postura de singur cu portarul. Consider că am pierdut două puncte mari în această etapă ce ne-ar fi dus pe locul doi. Per ansamblu suntem mulţumiţi de cum au evoluat băieţii, de atitudinea lor, pentru că au jucat cu ambiţie până la ultimul fluier şi numai ghinionul a făcut să plecăm cu doar un punct”, a declarat președintele echipei din Filiași , Florin Spânu conform csofiliasi.ro.