Şimianul are viitor

După ce câştigase cu 3-2 meciul-tur, Viitorul Şimian s-a impus cu acelaşi scor şi în deplasarea de la Dănceu

Clasată pe locul al VI-lea sezonul trecut, Viitorul Şimian domină autoritar actuala stagiune. Întărită cu mai mulţi jucători ai defunctei Pandurii Cerneţi, echipa comunei Şimian are 21 de puncte după primele 8 etape. Ultimul succes a fost obţinut în prima runda a returului, scor 3-2 la Dănceu. Gazdele au deschis scorul prin Robert Țogoe (‘3), Răzvan Istodor a egalat în minutul 22, iar scorul pauzei a fost egal, 1-1. La începutul reprizei secunde, Florin Piciorgros (’50) şi-a introdus balonul în propria poartă, dar Recolta a egalat, prin Laurenţiu Ştefan, în minutul 65. Şimianul a marcat golul victoriei prin golgheterul Mădălin Mătăsăreanu, cu 4 minute înainte de finalul partidei. Cu acelaşi scor se impusese Viitorul Şimian şi în partida-tur. În prima etapă, victoria s-a conturat rapid, după ce gazdele conduceau la un moment dat cu 3-0, iar Recolta Dănceu a redus din handicap în ultimele minute.

Strehaia a surclasat Orşova

În prezent, la 5 puncte sub lider se află CS Strehaia, care s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la Orşova, prin golurile lui Gabriel Istodor (’30), Andrei Mătuşoiu (’65) şi Ionuţ Tiribentea (’88). ACS Drobeta n-a reuşit decât o remiză la Pristol şi a pierdut contactul cu liderul. Marian Erceanu (’40) a dechis scorul pentru Dunărea, iar antrenorul-jucător Relu Țurai a egalat, în minutul 80. Echipa severineană aşteaptă, în continuare, decizia Comisiei de Disciplină a AJF Mehedinţi, în speranţa că va câştiga la masa verde meciul pierdut, pe teren, în etapa a VII-a, la Cujmir. În această rundă, Viitorul Cujmir a dispus cu 4-2 de AS Corcova, după ce oaspeţii au condus cu 2-0. Roberto Radu (’15) şi Stelian Măreşescu (’66) păreau că vor aduce succesul oaspeţilor, dar Marian Cebuc (’68), Ionel Ionică (’74), Ionuţ Cecă (’82) şi autogolul lui Florin Mărunţelu (’90) au consfinţit succesul gazdelor.