vineri, martie 29, 2024

FOTBAL FEMININ/Debut cu dreptul în Liga a II-a

Sub comanda lui Daniel Ispas, ACS Atletic Drobeta a debutat cu dreptul în sezonul 2016-2017

În prima etapă a Ligii a II-a feminine la fotbal, Atletic Drobeta s-a impus cu scorul de 3-2 (2-0) în deplasarea de la Venus Maramureş. Echipa severineană a marcat prin Bianca Iacovici (’15), Loredana Sîrbu (’26) şi Roxana Gogîlea (’78). „Deşi veneam după o deplasare lungă şi un drum obositor, am dominat clar prima repriză şi începutul părţii secunde, după care am avut un sfert de oră modest, în care am şi primit două goluri. După egalare, am controlat iar jocul şi am obţinut o victorie meritată. Felicit fetele pentru dăruire”, a spus antrenorul Daniel Ispas. Acesta a început jocul disputat pe stadionul din comuna maramureşeană Satu Lung cu: Raluca Dan – Gabriela Belciug, Paula Usturoi (cpt), Dara Bărzuică, Ionela Matei – Lavinia Erceanu, Loredana Sîrbu, Bianca Iacovici, Roxana Gogîlea, Bianca Pîrvănesvu – Cerasela Băluţă, iar pe banca de rezerve au luat loc Adelia Cherciu, Anastasia Vlad- Popescu, Maria Spiridon şi Adina Ianăşi. Severinencele vor juca în etapa a 2-a tot în deplasare, la Atletic Râmnicu Sărat. În primul meci, echipa din Buzău a remizat, scor 3-3, cu Vulpiţele Galbene Roman.