Victorie la Slobozia. Astăzi, joacă “acasă” cu Ploieşti

Handbalistele de la SCM Craiova s-au impus, săptămâna trecută, în cadrul meciului din etapa a III-a, pe terenul formației CSM Unirea Slobozia, cu scorul de 33-31 (17-16). Întâlnirea a fost destul de echilibrată, asta arătând şi forma finală a tabelei, dar Craiova a reuşit să găsească elementul decisiv care să îi aducă a doua victorie din acest sezon. Apărarea din prima parte a jocului se pare că a fost punctul slab al craiovencelor care a dus la o diferență aşa mică de scor la finalul meciului.

Nu ne-a ajutat apărarea în prima repriză, însă am avut 7, 8 minute în partea a doua, care au făcut diferenţa. În final, rezultatul este important şi mă bucur că am câştigat. Ne vom pregăti mai bine pentru etapele următoare”, a declarat antrenorul Bogdan Burcea despre partida de la Slobozia, în care a trimis pe teren următoarele jucătoare: Paşca, Dumanska – Zamfir (11 g.), Nikolic (6g.), Elisei (4 g), Landre (4 g.), Băbeanu (2 g.), Trifunovic (2 g.), Şelaru (2 g.), Apipie (1 g.), Burlachenko (1 g.), Andrei. Fetele lui Burcea nu au avut mult timp de răgaz după meciul cu CSM Unirea Slobozia, pentru că astăzi, la trei zile distanță, urmează să întâlnească pe teren propriu, CSM Ploieşti, în etapa a patra a campionatului. Meciul este programat de la ora 14.00 în Sala Polivalentă din Craiova. Echipa din Ploieşti a înregistrat trei eşecuri la rând, în acest start de sezon, fiind clasată pe ultima poziție a ierarhiei.