vineri, aprilie 19, 2024

LIGA A IV-A MEHEDINȚI/Început greoi pentru debutante

Echipele municipiilor Dr. Tr. Severin şi Orşova nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor, în runda inaugurală

Revenită, după o pauză de 6 ani, în campionatul judeţean, AS Dierna Orşova a fost învinsă cu 2-0 în deplasarea de la Strehaia. Claudiu Topală (51) şi Andrei Mătuşoiu (86) au marcat pentru echipa preluată de Mircea Danciu, care a devenit primul lider al Ligii a IV-a Mehedinţi. Cu 3-2 a dispus Viitorul Șimian de Recolta Dănceu, prin golurile lui Mădălin Mătăsăreanu (8) şi Eusebiu Firu (51, 74), respectiv Robert Țogoe (82) şi Cristian Boboescu (87). Întărită cu câţiva jucători de la defuncta Pandurii Cerneţi, echipa din Șimian speră într-o clasare pe podium, după ce a încheiat sezonul precedent pe penultimul loc.

ACS Drobeta, fără gol, dar cu punct

În etapa I a actualei stagiuni, AS Corcova a dispus cu 1-0 de Viitorul Cujmir, prin reuşita lui Eduard Tiţa, din prelungirile partidei. Din minutul 8, gazdele au jucat în inferioritate numerică. Fără gol s-a încheiat jocul ACS Drobeta – Dunărea Pristol. Echipa antrenată de Relu Țurai putea câştiga, dar a trimis balonul în bară, în ultimul minut, spre dezamăgirea celor 100 de spectatori aflaţi în tribunele Stadionului Termo.