Remize pentru CSU II şi Podari

Cele două grupări au scos câte un punct în jocurile din cadrul etapei a 2-a.

Satelitul” celor de la CSU Craiova a remizat, vineri, în duelul cu Steaua II în meciul jucat pe stadionul” Extensiv”. Deşi s-au marcat multe goluri, partida încheindu-se 3-3 (2-1), jocul a fost unul anost. Gazdele, antrenate de Cornel Papură, au deschis scorul prin Alex Popescu (18) la o pasă venită de la Surugiu, apoi bucureştenii au egalat din lovitura liberă executată de Chitoşcă. Craiovenii au intrat la vestiare în avantaj prin penaltiul executat de Surugiu, la un fault asupra lui Burlacu, dar portarul Cătălin Popescu, un puşti venit de la Işalniţa, nu a avut reacţie la cele două goluri primite de la Mihalcea (68) şi Raiciu (72) şi scorul a devenit 3-2 pentru Steaua II. Scorul final a fost stabilit de Hodea în minutul 77 care a pus latul din 6 metri la o eroare a fundaşilor adverşi. La CSU II au jucat: C. Popescu – Vlădoiu (89 Marcu), Cioinac, Hreniuc, Ionescu – Buzan, Screciu (69 Hodea), Al. Dinu (86 Enache) – Surugiu, Al. Popescu, Burlacu (67 V. Constantin). De partea cealaltă, la Steaua II au evoluat: Poiană – Vlad, I. Dinu, Ciochină, Nicola (88 Ion) – Raiciu – Vâlceanu, Enceanu, Mihalcea, Chitoşcă (70 R. Gavrilă) – Botă (58 Obreja). Aflată la primul joc oficial în campionat, ACS Podari a reuşit să obţină o remiză, la Aninoasa, scor 0-0. Doljenii au primit o replică puternică din partea unei echipe gazdă foarte arţăgoasă, schimbată la nivelul formulei de start cu 6 jucători noi faţă de precedentul joc dintre cele două echipe din primăvară. Aninoasa a avut doua mari şanse de gol la care Mecea a intervenit salvator, atunci când Dumangiu în prima repriză a reluat cu capul spre propria poartă, apoi după pauză când Cernea a trimis din 6 metri. Cea mai mare ocazie a trupei din Podari s-a consemnat în partea secundă, când şutul lui Fieraru din afara careului trecut milimetric pe lângâ poartă. Antrenorul Podariului, Florin Șoavă i-a trimis în teren pe: Mecea – Ciocârlă, Avram, Chircan, Ciocioană – Stancu, Dumangiu (55 Sîrmon) – Raicea (68 Preda), Velica, Fieraru – Bălan (88 Neacşu). Gazdele, antrenate de Cristi Bălaşa, au jucat în formula: Bărboiu – I. Constantin, Ştefan, Coman, Ş. Ion – Calofir, Dinu, Penescu (81 Huţuşoru) – Călinescu (71 Maican) – Neguţ, Cernea.

Trupa lui Ciurea, eşec clar la Piteşti

Soarta celor 3 puncte puse în joc în meciul de pe arena” Nicolae Dobrin” dintre SCM Piteşti şi ACSO Filiaşi, scor 4-0, a fost pecetluită în prima jumătate a primei reprize când piteştenii aveau un avantaj de trei goluri. David a deschis scorul după o acţiune de manual a lui Grecu care a centrat în careu iar mijlocaşul a trimis în poartă cu un şut din interiorul careului. Misiunea argeşenilor a devenit mai uşoară după ce Istudor a trimis în propria poartă în minutul 19.”Alb-violeţii” au mai marcat încă o dată prin David care a înscris din penalti. După revenirea de la cabine, argeşenii au pus presiune pe adversar însă au reuşit să mai înscrie prin Năstăsie în minutul 78, care l-a învins pe goal-keeper-ul Mogoşanu dintr-o lovitură liberă din afara careului.”Am întâlnit cea mai bună echipă din această serie. Jucătorii mei parcă nu au vrut să alerge, dar chiar şi aşa nu aveam cum să emitem pretenţii. Am comis greşeli prea mari, iar soarta partidei s-a decis în mai puţin de 30 de minute. Trebuie să mergem înainte pentru că nu avem ce face”, a declarat antrenorul echipei din Filiaşi, Gigi Ciurea. Acesta a folosit la Piteşti echipa: Mogoşanu – Istudor, Bălaşa, Lupu, Calu – Moraru, Bogdanovici, Borneci, Duriţă – Tănase, Fotescu.Pe parcurs au mai intrat Cimpoieru, Căle, Borhot şi Zamfir. La SCM Piteşti, tehnicianul Nicolae Dică i-a utilizat pe: Udeanu – Anghelina, Deaconescu, Cotigă, Șandru – Panait (78 Szecui), Șerban (75 Oancea), Grecu (71 C. Barbu), Albu – Năstăsie, David.