joi, aprilie 18, 2024

Liga a 3-a/” Satelitul”, remiză cu Al Ittihad

Gruparea” satelit” a CSU Craiova îşi continuă seria meciurilor de verificare, iar, marţi seara, la Buftea, în primul amical internaţional, a încheiat nedecis, 1-1, contra formaţiei care a reuşit în această vară promovarea în primă ligă din Emiratele Arabe Unite, Al Ittihad Kabla. Craiovenii, care au avut 4 jucători de la echipa mare, pe Surugiu, Laurenţiu Popescu, Vlădoiu şi Petre, au deschis scorul în minutul 6, când Manea a marcat cu un lob de la distanţă, adversarii egalând în startul actului secund. Cu şase minute înainte de final, portarul Andrei Vlad a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Mihai Costea, gogheterul din sezonul trecut al grupării din Emirate. Corneliu Papură s-a bazat în meciul cu formaţia arabă pe: L. Popescu – Vlădoiu, Hreniuc, Cioinac, Ionescu – Ciocoteală – Surugiu, Manea, Dinu, Petre – Burlacu. În repriza secundă au fost rulaţi şi ceilalţi jucători din lot: Andrei Vlad, Marcu, Cojocaru, Luică, Hodea, Enache, Buzan, Cârlig, Miculaiciuc şi A. Popescu. Până la meciul cu Al Ittihad Kabla, trupa lui Cornel Papură mai jucase cu: CS Şirineasa, scor 3-2, a remizat cu ACSO Filiaşi, 0-0, şi a pierdut cu Voinţa Săele (liga a 4-a Teleorman), 0-1. Următorul joc de verificare al formaţiei CSU II Craiova se va disputa, sâmbătă, ora 10.30, la Aeroport, în compania grupării Pandurii II Târgu Jiu.

Filiaşi-Podari, se duelează în Cupă

Dacă anul trecut în turul doi al Cupei se juca meciul dintre CSU II şi ACSO Filiaşi pe terenul de la Mischii, joc în urma căreia mergea mai departe echipa” satelit”, miercurea viitoare, când este programată faza a doua are loc un nou duel doljean: ACSO Filiaşi-ACS Podari. Singurele echipe din judeţ rămase în cursă se vor lupta între ele, confruntarea fiind programată, miercuri, de la ora 17.30, pe terenul de la” Combinat”. În prima fază a competiţiei gruparea antrenată de Dragoş Bon a trecut de CSS Slatina, scor 2-0, prin golurile marcate de atacantul Alex Fotescu, iar podărenii au eliminat în deplasare tot cu 2-0, prin reuşitele lui Dragomir şi Avram pe câştigătoarea fazei judeţene Știinţa Danubius Bechet. ACS Podari va susţine, sâmbătă dimineaţa, un nou test de verificare cu o altă echipă din judeţul Teleorman. După ce, sâmbăta trecută, s-a impus la Podari, scor 3-1, în faţa celor de la Sporting Roşiori, mânie dimineaţă, de la ora 11, trupa lui Florin Șoavă va evolua la Alexandria, în faţa nou promovatei în liga a 3-a, echipa locală FCM.