Jucătorii Craiovei au revenit în ţară

Formaţia pregătită de Gigi Mulţescu a pus punct cantonamentului din Austria, întorcându-se la finalul săptămânii trecute în ţară. Fotbaliştii craioveni au fost liberi în zilele de sâmbătă şi duminică, pentru astăzi să revină la antrenamente pe plan local pentru a pregăti ultima bucată de timp înainte de startul noului sezon. Bilanţul stagiului austriac este unul promiţător, în care Gigi Mulţescu şi-a pus la muncă elevii într-un mod serios, cu câte două antrenamente pe zi, cu excepţia zilelor în care erau programate meciuri amicale, ce au avut drept scop acumulările fizice, dar şi definirea laturii tehnico-tactice în funcţie de concepţiile noului tehnician. Mulţescu a reuşit să îşi imprime filozofia sa asupra fotbalului în jocul Craiovei, care a arătat în amicalele disputate în Austria că încearcă să practice un fotbal cât mai ofensiv, ca dovadă şi rezultatele bune obţinute în jocurile de pregătire. CSU s-a impus în trei dintre cele cinci teste, 2-0 cu Zenit Sankt Petersburg, 3-0 cu SV Worgl şi, ultima dată, 3-2 cu Slovan Liberec, a remizat în duelul cu Red Bull Salzburg, scor 0-0, şi a fost învinsă în primul amical de Teuta Durres, scor 2-1. În continuare, echipa craioveană va depune efort la şedinţele de pregătire susţinute acum acasă, urmând ca înainte de debutul noului sezon să mai evolueze într-un alt joc amical.

Victorie la final de cantonament

CSU Craiova a jucat împotriva lui Slovan Liberec în ultimul amical disputat în Austria. Echipa din Bănie şi-a mai trecut în cont o victorie în urma acestui joc, în care a reuşit să se impună cu scorul de 3-2. Cehii au fost primii care au marcat, încheind prima repriză în avantaj. Partea secundă a fost cea favorabilă pentru craioveni, care au revenit în joc cu ajutorul unui autogol înscris de jucătorii lui Slovan, apoi Ivan (77) a reuşit o cursă frumoasă încheiată cu gol pentru craioveni. Formaţia cehă a izbutit să egaleze destul de repede, în minutul 83, dar elevii lui Gigi Mulţescu continuă raidurile ofensive şi Drăghici materializează presiunea craioveană cu trei minute înainte de final printr-o execuţie spectaculoasă la vinclul porţii cehe, meciul terminându-se cu scorul de 3-2 în favoarea lui CSU Craiova. Gigi Mulţescu a mizat în ultimul test de pe pământ austriac pe următorii jucători: Calancea (62 Popescu) – Briceag, Popov, Acka (70 Hreniuc), Vătăjelu (70 Dumitraş) – Zlatinski (79 Drăghici), Screciu (70 Mateiu) – Băluţă (64 Manea), Bancu (70 Surugiu), Ivan (79 Petre) – Măzărache (60 Rocha).